ODTÜ’lü öğrencilerin Kavaklık eyleminden izlenimler

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ankara’daki Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsü içerisindeki Kavaklık bölgesine yapılmak istenen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna karşı 55 gün önce başlayan protestolarda, bu sabah önemli bir kırılma noktası yaşandı. Sabah saat 06.50’de gerçekleşen polis baskını ile Kavaklık bölgesinde kurdukları çadırlarda nöbet tutan gençler alandan çıkartılarak, ağaçların kesim işlemine başlandı. Okan Yücel, Kavaklık bölgesindeki öğrencilerle görüşerek, neler yaşandığını Medyascope için derledi.

Müdahaleye maruz kalan öğrencilerin anlattıklarına göre, polis müdahalesi saat 06.45 sıralarında başladı. Onlarca TOMA ve polis otobüsünün yanı sıra, iş arabaları da eşzamanlı olarak bölgeye giriş yaptılar. Müdahale esnasında Kavaklık bölgesindeki çadırlarda bulunan 15 kişi, müdahaleye karşı gelmek istedi. İlk etapta üç sıradan oluşan bir çevreleme meydana geldi. En arkada bulunan polislerin önünde İç Hizmetler yetkilileri yer alırken, en önde bulunan dört rektör yardımcısı, öğrenciler ile görüşerek onları Kavaklık bölgesinden çıkmaya ikna etmeye çalıştı. Bu esnada, rektör yardımcılarından biri de öğrencilerin bölgeden çıkmaları halinde Rektör Prof. Dr. Verşan Kök ile görüştürebileceklerini aktardı. Ancak bunun bir “oyalama” yöntemi olduğunu düşünen öğrenciler, teklifi reddetti.

Polisler, Kavaklık bölgesine girdikleri anda diğer bir ekip de bölgenin etrafını demir çitler ve barikatlarla çevirmeye başladı. Aynı sırada Kavaklık bölgesine destek için gelen 60’a yakın öğrenci ve öğretim görevlisi de dışarıda bekledi. Buradan da bölgeye girmek isteyenler olması dolayısıyla, polis biber gazı ile müdahale ederek burada toplanan kalabalığı dağıttı.

Kavaklık bölgesindeki 15 öğrenci ile rektör yardımcıları arasında gerçekleşen müzakerelerin sonuçsuz kalmasıyla birlikte, ilk müdahale saatinden yaklaşık 2 saat sonra, saat 08.50 civarında polis Kavaklık bölgesinde toplanan grubu dağıtmak için harekete geçti. Bu esnada bölgede bulunan kız öğrenciler “saçlarının çekildiğini” ve “dövüldüklerini” söylerlerken, erkek öğrenciler ise bazıları copla, bazıları da yerde tekmelenerek darp edildiklerini aktardı.

Arbede esnasında yaralanan üç öğrenci Ankara Şehir Hastanesi’ne kaldırılırken, bir öğrenci de gözaltına alındı. Hastaneye kaldırılan öğrencilere darp raporu verildi. Müdahalenin ardından Kavaklık bölgesindeki çadırlarda bulunan malzemeler de sonradan sahiplerine verilmek üzere, geçici olarak İç Hizmetler Ofisi’ne gönderildi.

Kavaklık alanının tamamen çitlerle örülmesiyle, bölgenin hemen önündeki kavşağa çıkarak kaldırımlara ve yeşillik alanlara oturan öğrenciler, tepkilerini göstermeyi burada sürdürdüler. Yaklaşık 150 öğrenci burada sloganlar atarak ve türküler söyleyerek KYK yurdunun inşasını, kavak ağaçlarının kesilmesini ve ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Verşan Kök’ü saatlerce protesto ettiler.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus