Pompeo: “S-400’ler için Türkiye’ye yaptırım uygulamak yasanın gereği, Trump’ın yasaya uyacağına eminim”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rus S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye teslim sürecini incelediklerini, Ankara’ya yaptırım uygulanmasını beklediğini söyledi. Washington Post gazetesine konuşan Pompeo “Yasa yaptırım uygulanmasını gerektiriyor; yasanın gereğini yerine getireceğimizden, Başkan Trump’ın da yasaya uyacağından eminim” dedi.

ABD’nin “Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası” (CAATSA), Rusya ile savunma alanında ticaret yapan ülkelere yaptırım öngörüyor. Amerikan başkanlarının müttefik ülkeleri belli koşullarda sözkonusu yaptırımlardan geçici süre ile muaf tutma yetkisi bulunuyor. Ankara Trump’ın bu yetkisini kullanmasını bekliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar