“Bakur” belgeseli yargılanıyor: “Bu dava, sanatsal ifade özgürlüğüne yönelik bir müdahaledir”

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel’in “Bakur (Kuzey)” belgeseli nedeniyle “örgüt propogandası yapmak” suçlamasıyla yargılandıkları davanın yedinci duruşması, 18 Temmuz Perşembe günü saat 14:00’de Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Duruşmadan karar çıkması bekleniyor.

“Bakur” belgeselinin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu

2013 yılında barış ve çözüm süreci devam ederken çekilen “Bakur” belgeseli, Mayıs 2015’te Batman’da Yılmaz Güney Sineması’nda gösterilmişti. Bu gösterimden iki yıl sonra, filmin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’na “terör propogandası yapmak” suçlamasıyla dava açıldı. Yönetmenler hakkında 5’er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Çözüm sürecinin devam ettiği 2013 yılında Türkiye sınırları içindeki PKK kamplarını görüntüleyerek örgütün Türkiye dışına çekilme sürecine tanıklık etmek üzere yola çıkan “Bakur”, gerek Türkiye’de, gerekse DOKLeipzig, Visions du Reel ve Stockholm Film Festivali gibi ulusal ve uluslararası belgesel festivallerinde bugüne kadar on binlerce izleyiciyle buluştu.

“Sanat eserlerinin suç unsuru kabul edilmesi, temel insan haklarına ve hukuka aykırıdır”

Duruşma öncesinde bir basın açıklaması yayımlayan “Sansüre Karşı Sinemacılar”, söz konusu belgeselin “şiddeti teşvik etmeyen ve ülkedeki barış ortamına katkı sağlamaya çalışan bir sanat eseri” olduğunu savundu:

“Yalnızca evrensel hukuka değil, Anayasa’ya, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarına da aykırı olan bu haksız yargılamaya karşı Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yanındayız.”

“Bakur’un yönetmenlerine açılan bu dava, sanatsal ifade özgürlüğüne yönelik bir müdahaledir.”

“Sanatsal ifade özgürlüğü, sanatçının özgürce çalışması, eserini yaygınlaştırmasını ve bunun müdahaleye uğramamasını güvence altına alır. Sanat eserlerinin suç unsuru kabul edilmesi, temel insan haklarına ve hukuka aykırıdır.”

“Sanatsal ifade özgürlüğünü ihlal eden bu haksız ve hukuka aykırı yargılamaya bir an önce son verilmesini talep ediyoruz.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar