El Salvador’da kürtaj davası yeniden görülen tecavüz kurbanı kadın beraat etti

El Salvador’da tuvalette doğurduğu bebeğinin ölmesi nedeniyle cinayet suçlamasıyla 30 yıl hapse mahkûm edilen ve yaklaşık 33 ay cezaevinde yattıktan sonra yeniden yargılanmaya başlayan tecavüz kurbanı kadın beraat etti.

Bebeğini tuvalette doğurarak ölümüne sebebiyet verdiği gerekçesiyle 2017 yılında 30 yıl hapis cezası alan ve davanın yeniden görülmesi talebiyle El Salvador Yüksek Mahkemesi’ne başvuruda bulunan 21 yaşındaki Evelyn Beatriz Hernandez, yeniden yargılanarak aklandı.

Hâkim, suçlu olduğuna dair yeterli kanıt bulunmadığı gerekçesiyle genç kadın hakkındaki suçlamaların düşürülmesine karar verdi.

Çok sayıda kadının destek vermek amacıyla takip ettiği duruşma sonrası yaptığı açıklamada adaletin yerine geldiğini söyleyen Hernandez, destekçi kadınlara ve davaya ilgi gösteren yabancı ülke diplomatlarına teşekkür etti.

Hernandez, davanın yeniden görülmesi talebiyle El Salvador Yüksek Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuş, Yüksek Mahkemenin davanın yeniden görülmesi ve Hernandez’in dava süresince evinde kalması yönündeki kararının ardından tahliye edilmişti. Ülkede kürtaj yasaları çerçevesinde ilk kez bir davanın yeniden görülmesine karar verilirken, Hernandez’in yenilenen ilk duruşması 16 Temmuz’da yapılmıştı.

Kürtajın her durumda kesinlikle yasak olduğu El Salvador’da, çok sayıda kadın kürtaj suçlamasıyla cezaevinde bulunuyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar