José Parlá’nın “ISTHMUS” sergisi: Osmanlı’dan günümüze, hat ustalarına saygı duruşu

Kübalı sanatçı José Parlá, “ISTMUS” sergisiyle ilk kez Türkiye’de. Son dönemde dünyanın dört bir yanında ürettiği işlerle tanınan Küba kökenli Amerikalı sanatçı José Parlá, Türkiye’deki ilk kişisel sergisini İstanbul’74’te açtı.

16. İstanbul Bienali ile eşzamanlı gerçekleştirilen “ISTHMUS” isimli sergi, Parlá’nın 1999’da ilk İstanbul ziyaretinde görüp ilham aldığı, Osmanlı’dan bugüne kaligrafiye ve ustalarına bir saygı duruşu niteliği taşıyor.

Sanatçının İstanbul’a özel olarak hayata geçirdiği ve eski Türkçe’de “iki tarafı su ile çevrili, iki büyük kara parçası arasında bağlantı sağlayan kara uzantısı” anlamına gelen “ISTHMUS” sergisinin temeli, Parlá’nın estetik ve kültürel ifade aracı olan kaligrafik imge üretim biçimine dayanıyor.

Sanatçının İstanbul coğrafyasından ilham alarak ve “yaşadığı yere ait bir hat sanatının nasıl olabileceğini, gelecek kuşaklar için neyi temsil edebileceğini hayal ederek” yarattığı sergide, özel olarak ürettiği kağıt ve cam üzerine işleri, resimleri ve geleneksel Türk el sanatlarını benimseyen köklü seramik markası Gorbon işbirliğiyle ürettiği seramik eserleri yer alıyor.

Sergi, 28 Eylül’e dek ziyaret edilebilir.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar