Sevilay Çelenk ile Yeri Gelmişken (12): Ceren Damar davası – Savunma hakkı ve iftira

Sevilay Çelenk bu hafta, öğrencisi tarafından öldürülen Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel’in ilk duruşmasında yaşananlara dair tespitler yaptı. 17 yılda 15 bin kadının öldürüldüğünü hatırlatan Çelenk, bir terörle karşı karşıya olduğumuzu belirtti. Kadın cinayetleri sonrası faillerin kadınlara yönelik ahlaki sorun tarifine gitmeye çalıştıklarını belirten Çelenk, “Failler, şiddetleriyle bu ahlaki sorun arasında bir ilişki varmış gibi bir durum yaratmaya çalışıyorlar. Bu kabul edilemez. Kimsenin kimseye ahlaki yargılarını öne sürerek şiddet uygulamaya hakkı yoktur ve bu suçu hafifleten bir şey de değildir” dedi.

Ceren Damar’ın duruşmasında savunma avukatı Vahit Bıçak’ın “Burada sanık cinsel saldırıya maruz kalmış ve meşru müdafaa yapmıştır” ifadelerini de ele alan Çelenk “Bu savunma ölçülülük sınırlarını aşıyor” dedi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar