Bulgaristan-İngiltere EURO 2020 eleme grubu maçı, Bulgar taraftarların ırkçı tezahüratları nedeniyle iki kez kesintiye uğradı

İngiltere’nin EURO 2020 Elemeleri’nde Sofya’da karşılaştığı Bulgaristan’ı 6-0 mağlup ettiği maç, ev sahibi taraftarların İngiltere oyuncularına yönelik ırkçı tezahüratları yüzünden iki kez durduruldu. Maç, spordaki ırkçılığın boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi.

Irkçı tezahüratlar ilk olarak Tyrone Mings‘i hedef aldı. İngiltere formasını ilk kez sırtına geçiren 26 yaşındaki Mings’in ardından Raheem Sterling ve Marcus Rashford da siyah karşıtı tezahüratlara maruz kaldı. Yaklaşık 50 kişilik baştan ayağa siyah giyinen ve Nazi selamı veren grubun ırkçı tezahüratları neticesinde hakem maçı durdurdu ve İngiltere Teknik Direktörü Gareth Southgate’e isterlerse soyunma odasına gidebileceklerini söyledi. Southgate ise ilk yarıyı tamamlamak istediklerini aktardı. Sterling, ilk yarının uzatma dakikalarında attığı gol ile ırkçı taraftarlara cevabını verdi.

Siyah giyinerek Nazi selamı veren ıkrçı Bulgar taraftarlar.

İkinci yarıda da devam eden ve maymun sesleri çıkartmaya varan ırkçı tezahüratların sonucunda maçın Hırvat hakemi Ivan Bebek maçı bir kez daha durdurdu. İngiltere kaptanı Harry Kane, teknik direktör Southgate, hakem ve UEFA yetkilileri saha kenarında toplanarak durumu tartıştı. Sonrasında tezahüratların durması gerektiği, aksi halde maçın tatil edileceği anonsu yapıldı. Tüm bu yaşananların gölgesinde İngiltere sahadan 6-0’lık ezici bir galibiyetle ayrıldı.

Southgate: “Bu galibiyetle ırkçılığa karşı farkındalığı artırdık”

Maç sonunda konuşan İngiltere Teknik Direktörü Gareth Southgate, UEFA yetkililerinin duruma hızlıca müdahil olduklarını ve maç esnasında sürekli hakem ile temas halinde olduğunu belirtti. Olayların kabul edilemez olduğunu, yine de buradan bir galibiyet ile çıkarken ırkçılığa karşı farkındalığı artırdıklarını sözlerine ekledi.

Tezahüratların hedefindeki Tyrone Mings ise ilk milli maçının ırkçı tezahüratlar nedeniyle gölgelendiğini fakat en iyi cevabı, takım olarak futbollarını konuşturarak verdiklerini belirtti.

Bulgar taraftarlar 2011 yılında da İngiltere’nin siyah oyuncularına karşı ırkçı tezahüratlarda bulunmuşlardı. Bulgarlar haziran ayındaki Çekya ve Kosova maçlarında da yine ırkçı tezahüratlarda bulunmuşlar ve bu nedenle UEFA tarafından cezaya çarptırılmışlardı.

Tyrone Mings

Öte yandan olay, Bulgaristan’da büyük tepkiye yol açtı. Başbakan Boyko Borisov, Futbol Birliği Başkanı Borislav Mihaylov’un istifasını talep etti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar