İngiltere’de erken seçim önergesi için parlamentoda yeterli çoğunluğa ulaşamayan hükümet, salı günü şansını bir kez daha deneyecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İngiltere Başbakanı Boris Johnson‘ın 12 Aralık’ta erken seçim yapılması için verdiği önerge, Avam Kamarası’nda yapılan oylamada reddedildi. Önergenin kabulü için parlamentonun üçte ikisinin (434 oy) onayı gerekiyordu. Ancak sadece 299 milletvekili lehte oy kullandı. 70 milletvekili ise “Erken seçime hayır” dedi. Ana muhalefetteki İşçi Partisi, anlaşmasız Brexit ihtimali tamamen ortadan kalkmadan erken seçime destek vermeyi reddediyor.

Johnson’ın 12 Aralık’taki erken seçim teklifini –bu kez kabulü için salt çoğunluk gerektiren “yasa tasarısı” şeklinde, salı günü (29 Ekim) yeniden parlamento gündemine getirmesi bekleniyor. İskoçya Ulusal Partisi ve Liberal Demokratlar da aralıkta erken seçim yapılmasını destekliyorlar. Ancak bu iki parti seçimin 9 Aralık’ta yapılması için ayrı bir yasa tasarısına destek arıyorlar. Salı günkü oylamada hükümetin önerdiği tarihi desteklemeleri halinde, tasarının kabul edilmesi mümkün.

Bu arada Avrupa Birliği (AB), İngiltere için “31 Ekim 2019” olan Brexit tarihini, Londra’nın talebi doğrultusunda 31 Ocak 2020 olarak güncelledi. AB üyesi 27 ülkenin liderleri, İngiltere’nin birlikten ayrılma koşullarının gelecekte yeniden müzakere edilmemesi konusunda da karar aldı. Başbakan Johnson ise Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’a bir mektup gönderdiğini ve Brexit’in 31 Ocak’tan sonra bir kez daha ertelenmemesini istediğini açıkladı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus