Yeşil aday Belit Onay, Hannover’de, Almanya’nın ilk Türk kökenli büyükşehir belediye başkanı oldu

Almanya’da Hannover büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin ikinci turunu da kazanan Yeşiller Partisi’nden Belit Onay (38), bu göreve seçilen ilk Türk kökenli siyasetçi oldu.

Belit Onay, iki hafta önce yapılan ilk tur seçimlerini de birinci sırada tamamlamıştı. Onay, pazar günü düzenlenen ikinci tur seçimde de oyların yüzde 52,9’unu alarak, rakibi Hıristiyan Demokrat Birliği’nden (CDU) Eckhard Scholz’u geride bıraktı.

Belit Onay, seçim sonuçlarının belli olmasının ardından yaptığı Twitter paylaşımında seçmenlere şöyle teşekkür etti: “Hannover yeni bir başlangıcı seçti. Sadece tekrar şunu söyleyebilirim: Teşekkürler! Gelecek yedi yılda şehrimiz için elimden gelenin en iyisini yapacağıma dair hepinize söz verebilirim.”

Çok uzun yıllardır Sosyal Demokrat Partili (SPD) belediye başkanları tarafından yönetilen Hannover, ilk kez Yeşiller Partili bir belediye başkanı tarafından yönetilecek.

Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı Belit Onay ve eşi Derya Onay.

Almanya’nın kuzeybatısındaki Goslar kentinde, 15 Ocak 1981’de dünyaya gelen Belit Onay, siyasete girme kararını 1993 yılında Solingen’de Neonazilerce gerçekleştirilen kundaklamada hayatını kaybeden “Genç” ailesinden etkilenerek aldığını söylüyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar