Beyoğlu’nda bir tarih biterken: Lale Plak kapanıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Hakan Atala’nın işlettiği Beyoğlu’ndaki Lale Plak, dükkanın Twitter hesabından atılan bir tweetle 31 Aralık’ta kapanacaklarını duyurdu.

Beyoğlu’nun sembol noktalarından biri olan Lale Plak, 1954 yılında Hakan Atala’nın babası ve amcası tarafından kırtasiye olarak açılıyor ve burada mecmualar, fotoğraf albümleri, kartpostallar satılıyor. Daha sonra dükkana plak, kartuş ve kaset giriyor. Hakan Atala, o zamanlarda babasına yardıma geldiğini söylüyor; 1980’lerin sonuna doğru ise Hakan Atala dükkanı devralıyor.

Tam 65 yıldır ayakta duran dükkanın özel sebeplerden dolayı kapandığını söylüyor Atala. Bunun yanında başka sebeplerin de etken olduğunun altını çiziyor. Bu sebeplerden en önemlisi de Beyoğlu’nun olumsuz anlamda değişen yüzü, eski tanıdık müşterilerin artık olmaması… “Hepsinin birleşimi kapanmaya neden oldu” diyor Atala.

Lale Plak’ın kapanacağının duyulmasından ardından gördüğü ilgiden mutlu olduğunu söyleyen Atala, dükkan kapandığı için ise içinin buruk olduğunu dile getiriyor.

Bundan sonra ne yapacağını bilmediğini söyleyen Atala, “Dükkanın açık kalması için çok yoğun bir baskı var. Ancak bunu zaman gösterecek” diyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus