Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi- Avukat Aytöre: “Mahkemenin yakın zamanda Kavala’ya tahliye vereceğini düşünmüyorum”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Gezi Davası’nda esas hakkında mütalaasını mahkemeye iletti. Savcılık, davanın tek tutuklu sanığı iş insanı Osman Kavala ile sanıklar Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebinde bulundu.

829 gündür tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın avukatı Deniz Tolga Aytöre’yle savcılığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebini ve Gezi Davası’nın 18 Şubat’ta görülecek altıncı duruşmasında yaşanması muhtemel gelişmeleri konuştuk. Avukat Aytöre, mütalaayı incelediklerinde kovuşturmada yapılan hiçbir işleme yer verilmediğini gördüklerini, iddianameden kopyalama yapılarak mütalaa yazıldığını söyledi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Kavala’nın başvurusunu 10 Aralık’ta değerlendirip hak ihlali kararı vermişti. Avukat Aytöre’ye, AİHM kararının, müebbet hapis istemini etkileyip etkileyemeceğini sorduğumuzda, mahkemeyle görüş ayrılığında olduklarını söyledi: 

“Mahkemeyle aramızda, AİHM kararından dolayı çok ciddi bir görüş ayrılığı var. Mahkeme kesinleşmesinin gerekli olduğunu söylüyor, biz de AİHM kararına göre derhal tahliye edilmesini içerdiğini söylüyoruz. Savcılığın mütalaasından sonra mahkemenin -bu mütalaada bir tahliye talebi yok- AİHM kararının uygulanması konusunda direneceğini düşünüyorum. Ben artık Osman Kavala hakkında mahkemenin kısa bir süre içinde tahliye kararı vereceğini düşünmüyorum.”

Gezi Davası’nın altıncı duruşması 18 Şubat’ta yapılacak. Aytöre, bu duruşmada mütalaaya karşı savunma yapmayacaklarını, araştırılmasını istedikleri hususları talep edeceklerini söyledi. Avukat Aytöre ayrıca, mahkemenin hızlı bir şekilde karara gitmek istediğini de sözlerine ekledi. 

Söyleşimizin tamamını aşağıdan dinleyebilirsiniz: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus