E. Büyükelçi Oğuz Demiralp ile söyleşi: “Elçiliklerin sosyal medya kullanımı, kamu diplomasisinin hakikat sonrası çağa uyarlanması”

Türkiye’nin idlib’de Suriye ordusu ile savaşın eşiğine gelmesi ve buna bağlı olarak Rusya ile ilişkilerinin gerilmesinin ardından, ABD’nin Türk halkının tabiri caizse “kalplerini ve zihinlerini kazanmak” üzere bir kamu diplomasisi atağına geçtiğine tanık olduk bu hafta. ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara’ya gelir gelmez Anadolu Ajansı’na Türkçe demeç verip İdlib’de hayatını kaybeden askerler için taziye iletirken “şehit” kelimesini kullandı. Ertesinde ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Twitter hesabından “Gözler İdlib’in Üzerinde” başlıklı bir video yayınlayıp, “Türkiye’nin yanındayız” mesajı verdi. Bu adımların medyada geniş yer bulması üzerine de Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, ABD’nin YPG’ye verdiği desteği eleştiren Anadolu Ajansı’nın yaptığı bir haberi “Takdiri size bırakıyoruz” diyerek yine Twitter’dan paylaştı. Verilen mesajları, günümüzün kamu diplomasisi çalışmalarını, emekli Büyükelçi Oğuz Demiralp değerlendirdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar