Karantinadaki köylerden izlenimler (3) – Nevşehir Taşkınpaşa Köyü: “450 nüfuslu köyde cemaatle cenaze namazı kılındıktan sonra 55-60 pozitif vaka var”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında bazı ilçe ve köylerde 14 günlük karantina uyguluyor. Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Taşkınpaşa Köyü de bunlardan biri. Köy muhtarı Emin Esentürk, karantina uygulamasında yaşananları Medyascope’a anlattı.

“İlk vakalar oğullarını ziyaret için Diyarbakır’a gitmişti”

Taşkınpaşa Köyü’nde oturan iki kişi, oğullarını ziyaret için gittikleri Diyarbakır’dan döndükten sonra yüksek ateş ve öksürük şikayetiyle hastaneye başvurmuş, koronavirüs testleri pozitif çıkınca Nevşehir Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı. 21 Nisan’da Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, köyün karantinaya alınmasını kararlaştırdı.

Kalabalık cenaze namazı vaka sayısının artmasına neden oldu

Karantina kararının uygulanmasının ardından, bir cenazeye kalabalık olarak katılan köy sakinlerinin virüsü yaydıkları anlaşıldı. Medyascope’a konuşan Muhtar Emin Esentürk, “Köyümüzün nüfusu normalde 450. Pozitif hasta sayısı 55-60 civarında” dedi. Ürgüp ilçesine bağlı köyde bir kişi de koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

“Hastaların durumunun iyi olduğuna dair haberler alıyoruz”

Pozitif vakaların hastanede tedavi altında olduğunu söyleyen Esentürk, “Genel durumlarının iyi olduğuna dair haberler alıyoruz. Bugün bir kısmı hastaneden taburcu oldu. Geri kalanların da önümüzdeki hafta taburcu olacağı söylendi” diye konuştu.

“İhtiyaçları muhtarlık ekipleri sağlıyor”

Köyde bakkal, manav gibi yerlerin açık olmadığını belirten Esentürk, “Köy sakinleri telefon açıyor, ilaç, yiyecek gibi ihtiyaçları biz sağlıyoruz” dedi.

“Üç gündür yeni vaka tespit edilmedi”

Alınan tedbirlere uyulduğunu belirten Esentürk, “Köyde üç gündür yeni vaka tespit edilmiyor. Umarım artık tespit edilmez” diye konuştu.

Köylünün ihtiyaçlarını Vefa Sosyal Destek Grubu ve muhtarlık ekiplerinin sağladığını belirten Esentürk, “Ürgüp Belediyemiz de herhangi bir ihtiyacımız olursa karşılayacağına dair bizi bilgilendirdi” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus