Normalleşme ne anlama geliyor, değişen ne olacak? – İBB Bilim Kurulu Üyesi Nilüfer Aykaç: “Vaka sayılarında henüz bir stabillik yok, daha sağlam gitmekte fayda var”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu Üyesi Nilüfer Aykaç ile “Normalleşme ne anlama geliyor, değişen ne olacak?” başlığını konuştuk. Aykaç, koronavirüs salgını tedbirlerinin ardından normalleşme için kesin kriterler ve onları güçlendirici diğer kriterler olmaksızın normalleşmeye geçişin yanlış olacağını savunuyor. 

Türkiye’nin normalleşmeye hazır olmadığına dikkati çeken Aykaç, “Biz hâlâ hangi ilimizin daha çok enfekte, hangi ilimizin daha az enfekte olduğunu bilmiyoruz. Mesela İstanbul için geçerli olan şey, Tunceli için geçerli midir? Elbette değildir. O yüzden bölgelere göre özel stratejiler uygulanması gerekir. Vakaların çoğunun İstanbul’da olduğunu düşünerek buraya ilişkin başka yöntemler geliştirmelisiniz” diyor.

“Şu anda bize söylenen vaka sayılarından hareketle henüz bir stabillik yok” diyen Aykaç, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu sıkıntılı bir iş. Ülke örnekleri var; Fransa, okulları açmayı düşünüyordu, oranın bilim kurulu üyeleri itiraz etti ve açılamadı. Yani daha sağlam gitmekte fayda var. Burada alışveriş merkezleri açılacak, alışveriş merkezleri hayatımızın neresine düşer? Belki onları da biraz tartışmak gerekiyor. Niçin? Sağlımız için, herkes için, daha iyi bir yaşam sürmek ve bulaştırmamak için!” 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus