İran kökenli Fransız akademisyen Fariba Adelkhah, “milli güvenlik” gerekçesiyle İran’da beş yıl hapse mahkum edildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İran kökenli Fransız akademisyen Fariba Adelkhah, İran’da beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Antropolog Adelkhah, geçen yıl haziran ayında İran’da çalışmalarına devam ederken tutuklanmıştı. Adelkhah tutuklandığında görev yaptığı Sciences Po Paris’teki meslektaşları, Fransız akademi çevresi ve Fransız hükümeti durumu kınamış ve Adelkhah’ın serbest bırakılmasını istemişti.

Avukatı Said Dehghan bugün yaptığı açıklamada, Adelkhah’ın “milli güvenliğe tehdit oluşturduğu” gerekçesiyle beş yıl hapse mahkum edildiğini açıkladı. Dehghan, Adelkhah’ın ayrıca “sisteme karşı propaganda” suçundan da bir yıl ceza aldığını ancak İran hukukunda iki ceza verilmesi durumunda uzun olanın geçerli olduğunu belirtti. Kararların temyize götürülme yolu açık.

Hem Fransa hem de İran vatandaşı olan Adelkhah’ın yargılanma süreci 3 Mart’ta Tahran’daki Devrim Mahkemesi’nin 15. Dairesi’nde başlamıştı. Davanın ikinci duruşması ise 19 Mart’ta görülmüştü.  

Adelkhah ile beraber tutuklanan Roland Marchal ise geçen mart ayı sonunda serbest bırakılmıştı. Aynı anda, Fransa’da tutuklu bulunan İranlı bir mühendis de serbest kalmıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus