Hedefteki hafıza mekanları (5): “Galata Kulesi’nin duvarları sallanıyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kamera & kurgu: Özgün Özgül

İstanbul’un simgelerinden biri olan Galata Kulesi’nde devam eden restorasyonda, hilti matkapla çalışıldığı ve bunun tarihi yapıya zarar verdiği ortaya çıktı.

Galata Kulesi’nde devam eden çalışma, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’ni ve Beyoğlu’nda bir süredir devam eden dönüşümü bir kez daha hatırlattı. 

Beyoğlu halkı, kulede yaklaşık iki aydır süren çalışmalarla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) dahil birçok yere şikayetçi olduklarını fakat bir sonuç alamadıklarını söylüyor. Yurttaşlar, işçilerin can güvenliği olmadan çalıştığını ve restorasyon başladığında kulede çok sayıda ebabil kuşu yaşadığını anlatıyor.

Beyoğlu sakinlerinden Bünyamin Bozkuş, restorasyonu yüklenen Es Yapı’nın 24 saat inşaat izni olduğunu hatırlattı: “Hiltilerle, makinelerle duvarları kırıyorlar, bir şeyler yapıyorlar. Zaten çevresinde bir güvenlik paneli var. Yukarıdaki yuvalardan yavru kuşlar dökülüyor. Dışarı düşenleri toplamaya çalıştık. Birkaçına evlerinde bakanlar oldu, bir kısmı da öldü. Kuşun kalması mümkün değil. Gecenin ikisi, dördü… Basit bir gürültü değil, gerçek bir inşaat! Kulenin duvarları sallanıyordu.”

Ne olmuştu? 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, önceki gün Galata Kulesi’nde devam eden restorasyon çalışmalarından bir video paylaştı. Kulenin içinden çekilen görüntülerde, duvarların hilti matkapla kırıldığı ortaya çıktı. Restorasyonu incelemek üzere kuleye giden İBB ekipleri içeri alınmadı. İBB, konuyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Kulenin önüne giderek açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Burada yapılanların, IŞİD’in tarihi eserlere yaptığından farklı olmadığını gördüm” dedi. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus