Ek ödemelerini alamayan Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi çalışanlarından protesto: “Hastanenin ortağı değil çalışanıyız, hakkımızı istiyoruz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul’daki Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçileri, haziran ve temmuz ek ödemelerinin yapılmamasını protesto etti. Sağlık çalışanları, başhekimlik binasına alkışlar eşliğinde yürüdü ve haklarının verilmesini talep etti. Protestoyu görüntülemek isteyen basın mensuplarının kameralarına, hastanenin güvenlik görevlileri tarafından el konuldu.

Sağlık çalışanları, hastanenin dışında yaptıkları açıklamada, doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının haklarının takipçisi olacaklarını söyledi. Yapılan açıklamada, ağustos, eylül ve ekim aylarında verilen ücretlerin yetersiz olduğuna dikkat çekilerek, bu durumun kasım ayı ve sonrası için güvence vermediğinin altı çizildi.

“Biz bu hastanenin ortakları değiliz, çalışanlarıyız”

Yürüyüşün ardından Medyascope’a konuşan sağlık çalışanları, “Biz beş ay önce bu hastaneye atandık. Hastanenin maddi durumundan dolayı ödeme yapamadıklarını söylüyorlar. Ama biz bu hastanenin ortakları değiliz, çalışan işçileriyiz. Hakkımızın peşindeyiz. Ödemeler yapılmadığı sürece burada toplanmaya devam edeceğiz” dedi.

 Ne olmuştu?

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeli ile yapılan Türkiye’nin en büyük üçüncü sağlık yatırımı projesi. Hastane, 21 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’nın katıldığı büyük bir törenle açılmıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus