Kültür sanatta bu hafta (27 Mayıs – 2 Haziran): Sizin için seçtiklerimiz

Medyascope olarak bu hafta izleyebileceğiniz film ve oyunları, gezebileceğiniz sergileri derledik. Şimdiden iyi seyirler.

Derleyen: Edanur Tanış & Tuğbanur Toprak

Her hafta vizyona onlarca film girerken siz de ne izleyeceğinize karar vermekte zorlanıyor musunuz? Bu hafta sizin için çevrimiçi film platformlarında ve sinema salonlarında gösterime giren filmlerin yanına beğendiğimiz farklı işleri de ekledik. Şimdiden iyi seyirler!

Vizyondaki filmler

 • Domuz


ABD’li yönetmen Michael Sarnoski’nin ilk uzun metraj filmi “Domuz”, ormandaki küçük kulübesinde inzivaya çekilmiş bir adamın hikâyesini beyazperdeye taşıyor. Yaşadıkları nedeniyle insanlardan uzak bir ormanın derinliklerinde yaşamayı tercih eden Robin, hayatını trüf mantarı avcısı olarak, yanında minik domuz arkadaşıyla birlikte geçirir. Domuzunun güçlü koku alma yeteneği sayesinde trüf mantarlarının yerini kolayca bulan Robin, günlerini geçirdiği bu minik dostuyla özel bir bağ kurar. İkili günlerini kendi halinde geçirirken bir gece, haydutlar evlerine baskın yapar ve domuzu kaçırır. Hikayenin bundan sonrasında biz de Robin’in domuzunu bulmak için şehre ve geçmişine yapmak zorunda kaldığı yolculuğa eşlik ediyoruz.

Başrolde Nicolas Cage’in yer aldığı filmin konusu ilginizi çektiyse, fragmanını buradan izleyebilir, biletini satın almak isterseniz de buradan ulaşabilirsiniz.

 • Maffy’s Jazz


“Maffy” lakabıyla bilinen caz sanatçısı Ahmet Muvaffak Falay 22 Şubat 2022’de, 92 yaşındayken hayatını kaybetti. Kariyeri boyunca Dizzy Gillespie, Elvin Jones, Stan Getz ve Kenny Clarke gibi isimlerle beraber çalan Maffy’yi caz sanatçısı Önder Focan’a sorduk.

Geriye dönüp baktığı zaman Maffy gibi başka bir ismin aklına gelmediğini belirten Focan, sanatçıyı bize şöyle anlattı: “Dünya standardında müzisyenlerle birlikte çaldı, caz camiasında kabul gördü ve işler üretti. Uluslararası standardı yakalamış en önemli Türkiyeli caz sanatçılarından biridir, belki ilkidir. Ne zaman bir yere gitsem ya da yurtdışından bir müzisyen gelse, mutlaka Muvaffak Falay’ı sorarlardı. Maffy 1950’ler, 1960’larda uluslararası ölçüde kendini gösterebilmeyi başarmış bir isim, kendisinin yurtdışında hakikaten büyük bir ismi var.”

Yönetmenliğini  Deniz Yüksel Abalıoğlu’nun üstlendiği ve sanatçının hayatına odaklanan “Maffy’s Jazz” belgesel filmi özel gösterimiyle Kadıköy Sineması’nda.

Belgeselde, Ahmet Muvaffak Falay ile İsveç’teki evinde yapılmış röportajlar, arşiv görüntüleri ve 2016’da Stockholm’de gerçekleşen son Maffy konserinden görüntüler yer alıyor. Filmin 31 Mayıs 2022 günü düzenlenecek gösteriminin biletine buradan ulaşabilirsiniz.

 • BluTV – The Handmaid’s Tale

Kanadalı yazar Margaret Atwood’un aynı isimli kitabından uyarlanan “The Handmaid’s Tale” feminist distopya türünde bir dizi. İlk sezonu 2017 yılında yayınlanan dizi, günümüz toplumunun kadınların üzerinde kurduğu erillik ve din baskısını distopik şekilde ele alıyor. Dizide, Gilead Cumhuriyeti’nde yaşayan kadınlar, doğurganlık ve cinsellik üzerinde kurulan baskılarla nasıl mücadele ediyor, onun hikayesini izliyoruz.

Birkaç ay öncesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) çeşitli kitapların yasaklanması kamuoyunda çokça ses getirmiş ve protestolara yol açmıştı. Amerikan Kütüphane Derneği’ne (American Library Association) göre The Handmaid’s Tale, ABD okullarında en sık sorgulanan veya yasaklanan kitaplar arasında yer alıyor. Yazar Margaret Atwood, kitabını sansürlerden korumak için yanmaz bir kopyasını üretti. Kitap, 7 Haziran 2022’ye kadar müzayede evi Sotheby’s’deki açık artırmada alıcısını bekleyecek.

 • Bonus: Moonage Daydream’den ilk fragman yayınlandı

Müzisyen David Bowie’nin hayatına odaklanan belgesel “Moonage Daydream”den ilk fragman yayınlandı. Belgesel filmin, bir sene sürecek özel gösterimlerinin ardından 2023 ilkbaharında HBO ve HBO Max’te izleyicilerle buluşması bekleniyor.


Gösterimdeki oyunlar

Yaz havaları kendini iyice hissettirmeye başlarken yavaş yavaş tiyatro sezonunun sonuna doğru geliyoruz. Türkiye’de üretilmesi her ne kadar çok zor olsa da sezon boyunca her hafta pek çok oyun prömiyer yapıyor. Sizin için sezon kapanmadan önce izleyebileceğiniz iki oyuna ek olarak bu hafta sonu düzenlenecek bir de müzik festivali seçtik. Şimdiden iyi seyirler! Giderseniz, düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

 • Adı Rolex

Tiyatro, çağdaş dans, performans gibi farklı sahne sanatlarına ev sahipliği yapan Sahne Pulchérie, sezonu “Adı Rolex” oyunuyla kapatıyor.

Yönetmenliğini Alex Byrne’in üstlendiği oyunun hikayesi, Doğu Avrupa’da bir yerde birbirinden farklı ailelere sahip iki kişinin üzerinden ilerliyor. Bunlardan biri yalnız ve sefalet içinde büyüyen bir çocuk. Diğer karakter ise ressam, müziksever gibi birbirinden farklı kişiler arasında, eğlenceli bir ailede büyümüş. Oyun, 75 dakika boyunca izleyicileri renkli kişilik yapılarına sahip bu karakterler arasında geçmişte bir yolculuğa çıkarıyor.

Danimarka’nın önde gelen tiyatrolarından “Batida” müzikal tiyatro grubunun oyunu “Adı Rolex”, İngilizce ve Türkçe altyazılı olarak sahneleniyor. Oyun, 28 Mayıs Cuma akşamı Sahne Pulchérie’de.

Yer: İstanbul – Beyoğlu, Sahne Pulchérie

Bilet fiyatı – Tam: 120 TL, indirimli: 80 TL

Oyun hakkında detaylı bilgiye ve biletine buradan ulaşabilirsiniz.

 • Madam Giyotin

“Madam Giyotin”, Fransız Devrimi’nin birer parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadının hikayesini sahneye taşıyor. Oyun, feminist oyun yazarı Olympe de Gouges, suikastçı Charlotte Corday, casus Marianne Angelle ve kraliçe Marie Antoinette’i aynı sahneye davet ederek, kadınların tarih boyunca yaşadıklarını gözler önüne seriyor. Sahne önü ve arkasının neredeyse tamamı kadınlardan oluşan bir ekiple ortaya çıkan “Madam Giyotin”, kadın hareketinde önemli yeri olan dört kadın figürü aynı sahnede buluşturarak 1793 Paris’inde bir gezintiye çıkarıyor.

Yer: İstanbul – Levent, K! Kültüral Performing Arts

Bilet fiyatı – Tam: 68 TL, indirimli: 48 TL

Oyun hakkında detaylı bilgiye ve biletine buradan ulaşabilirsiniz.

Dans Tiyatrosu – KADIN

Açı Lisesi öğrencileri tarafından kurulan Kadın Dans Tiyatrosu, 1-10 Haziran günleri arasında sahneleyecekleri “KADIN” isimli gösteriyle dünyanın üç ayrı yerindeki üç kadının şiddetle mücadelesini anlatıyor. Gösterilerinin odağına kadına yönelik şiddeti alan topluluk, kadınların yaşadıkları hak ihlallerine sanatları aracılığıyla dikkat çekmek istiyor. Üç kadının şiddetle mücadele öyküsünü dans tiyatrosu formatında sahneye taşıyan ekibin yaşları 13 ile 18 arasında değişiyor ve tamamı gönüllü öğrencilerden oluşuyor.

Topluluk, bilinçli çocukların yetişmesine destek olarak gelecekte ortaya çıkabilecek potansiyel şiddet problemlerine karşı bugünden önlem almayı amaçlıyor. Performanstan elde edilen gelir, kadın ve çocuklara bağışlanacak.

Topluluk, 1 Haziran’da Haliç Kongre Merkezi’ndeki Perakende Günleri’nde gösterilerinin özel bir bölümünü sahneleyecek. Ardından bütün hikayelerin yer aldığı ikinci bir gösteri de 10 Haziran’da Şişli’deki Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda sahnelenecek.

Gösterinin biletlerine Passo’nun internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bilet fiyatı: 150 TL

 • Caz Festivali

Zorlu Performans Sanatları Merkezi (PSM), bu sene 30. yıldönümünü kutlayan EFG Londra Caz Festivali’ni ağırlıyor. Bu yıl ilk defa uluslararası etkinlikler düzenleyen Londra Caz Festivali, “London X Istanbul” konser serisiyle uluslararası açılımını Türkiye’yle yapıyor.

Üç gün boyunca düzenlenmesi planlanan festival, açılışını 14 Mayıs 2022’de müzisyen Jordan Rakei’nin performansıyla yaptı. Devamı 28-29 Mayıs’ta iki gün boyunca düzenlenecek konser serisinde festival, 28 Mayıs Cumartesi günü Binker & Moses ve Kokoroko’yu ağırlayacak. Festival üçüncü gününde Nubya Garcia ve Sons of Kemet performanslarıyla sona erecek.

Bu hafta sonunu müzikle dolu geçirmek isterseniz, 28 Mayıs Binker & Moses ve Kokoroko biletine buradan, 29 Mayıs Nubya Garcia ve Sons of Kemet biletine buradan ulaşabilirsiniz. Festival, Zorlu Performans Sanatları Merkezi (PSM) Turkcell Sahnesi’de.

Bilet fiyatı: 275 TL – Kombine bilet fiyat: 693,00 TL

Sergiler

Bu hafta sonu sergi gezeyim derseniz sizin için birbirinden farklı işlerin bulunduğu, ilginç malzemelerin kullanıldığı ve çarpıcı temaların işlendiği yeni açılan sergileri derledik. Şimdiden iyi eğlenceler!

 • Belki Varmış Belki Yokmuş

Bozlu Art Project Mongeri Binası, sanatçı Can Göknil’in “Belki Varmış Belki Yokmuş” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 17 Mayıs 2022’de kapılarını açan sergi, sanatçının son dönem çalışmalarından bir araya geliyor. Sergi, ismini yazar Ayfer Tunç’un içinde Can Göknil’in bir çalışmasının da yer aldığı aynı isimli kitabından alıyor.

“Zaman Zaman İçinde” ve “Sanat Hayal İçinde” olmak üzere iki bölümden oluşan sergi,  “zaman” ve “hayal” kavramlarına odaklanıyor. Dilerseniz sergiyi, 25 Haziran’a kadar ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Sergiyi görmeye gitmişken, sanatçı Evren Erol’un 17 Mayıs’ta ziyarete açılan “Biraz Öncesi” isimli kişisel sergisini de ziyaret edebilirsiniz. Sergi, sanatçının heykellerini 18 Haziran’a kadar görme imkanı sunuyor.

Yer: İstanbul – Şişli, Bozlu Art Project, Mongeri Binası

 • If we keep crying, we will go blind

Zilberman İstanbul- Beyoğlu’nda yer alan yeni mekânı Zilberman Selected, sanatçı Isaac Chong Wai’nin galerideki üçüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergiyi gezenleri sanatçının büyük bir yerleştirmesi, iki kanallı bir video işi, bir dizi ipek baskı, ışıklı bir kutu ve bir performansı bekliyor. 

30 Temmuz’a kadar ziyarete açık kalacak sergi, sanatçının farklı disiplinlerde ürettiği işleri bir araya getiriyor. Sergi kapsamında sanatçının zincirler, yapay gözyaşları, ağlama ve yas tutma temalarını kullanarak ürettiği “Kontrol Edilebilir/Edilemez Gözyaşları (2022)” başlıklı iki kanallı bir video işini de görebilirsiniz.

Yer: İstanbul-Beyoğlu, Zilberman Selected

Haftaya görüşene dek hoş çakalın!

Bizimle iletişime geçin: Bültenimizde yer almasını istediğiniz sergi, oyun ve filmleriniz için edanurtanis@medyascope.tv adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Medyascope'a destek olun.

Sizleri iyi ve özgür gazeteciliğe destek olmaya çağırıyoruz.

Medyascope sizlerin sayesinde bağımsızlığını koruyor, sizlerin desteğiyle 50’den fazla çalışanı ile, Türkiye ve dünyada olup bitenleri sizlere aktarabiliyor. 

Bilgiye erişim ücretsiz olmalı. Bilgiye erişim eşit olmalı. Haberlerimiz herkese ulaşmalı. Bu yüzden bugün, Medyascope’a destek olmak için doğru zaman. İster az ister çok, her katkınız bizim için çok değerli. Bize destek olun, sizinle güçlenelim.

Medyascope internet sitesinde çerezlerden faydalanılmaktadır.

Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası'nı inceleyebilirsiniz.

 • Medyascope
 • Medyascope Plus