Emin Alper’e Berlin Güzel Sanatlar Akademisi Büyük Sanat Ödülü

Berlin Güzel Sanatlar Akademisi Büyük Sanat Ödülü bu yıl yönetmen Emin Alper’e veriliyor.Alper 15 bin Euro tutarındaki ödüle Tepenin Ardı (2012) ve Abluka (2015) filmleriyle layık görüldü.  Ödül Berlin Belediye Başkanı Michael Müller tarafından 18 Mart’ta Emin Alper’e takdim edilecek.  Alper’in her iki filmini de olağanüstü olarak niteleyen jüri,  yönetmenin filmlerinin, karakterlerin iç dünyasından yola çıkarak Türkiye toplumunun günlük şiddet ortamının portresini başarılı bir şekilde çizdiğini belirtti.

abluka_afis

2000 sonrası yeni dönem Türkiye Sineması temsilcilerinden olan Alper, 1974 Konya/Karaman doğumlu.  İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimi bölümünde öğretim üyesi.

İlk filmi Tepenin Ardı ile dünyanın birçok farklı yerinden festivallerden ödülle dönen Alper, zamansız ve mekansız bir gerilim ortamını yarattığı filmde, insanın ötekine duyduğu kin ve şiddeti son derece metaforik bir şekilde perdeye yansıtmıştı.

tepenin-ardi-film-izle-afis

Abluka filminin ilk gösterimini yaptığı Uluslararası Venedik Film Festivali’nden  Venedik Jüri Özel Ödülüile dönen yönetmen, halen Çukurcalı Üç Kız Kardeş adlı filmi üzerine çalışıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar