Putin: “Vatansever Rus ‘hacker’lar ABD seçimlerine müdahale etmiş olabilir”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Perşembe günü ‘vatansever’ Rus ‘hacker’ların ABD seçimlerine müdahale etmiş olabileceğini ima etti. Öte yandan Putin bu aktivitelerin hiçbirinin Rusya Devleti tarafından desteklenmediğini belirtmekten de geri durmadı.

Putin’in bu açıklaması, ilk defa ‘hack’leme olaylarının kaynağının Rusya olduğunu kabul etmesi açısından büyük bir önem taşıyor. Rusya Devlet Başkanı Mart ayında bu iddiaları kışkırtıcı, hayali, kurgu olarak nitelendirmişti.

St. Petersburg ekonomik forumunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Putin, ‘hacker’ların; Rusya’nın çıkarlarının tehdit altında olduğunu düşündükleri zaman Rusya adına hareket eden ‘sanatçılar’ olabileceğini belirtti.

Putin “Sanatçılar ülkeleri adına hareket etmiş olabilir. Nasıl bazı ressamlar sabah kalkınca kendilerini iyi hissedip resim yaparlarsa aynısı ‘hacker’lar içinde geçerli. Bazı ‘hacker’lar sabah kalkıp devletlerarası ilişkilerle ilgili önemli şeyler okumuş olabilirler” dedi. “Eğer bu insanlar vatansever ise Rusya’nın, Rusya ile ilgili kötü şeyler söyleyenlere karşı savunulmasına kendilerine göre katkı sunma gereği hissetmiş olabilirler” diye de ekledi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus