Akademisyen Koray Çalışkan gözaltında

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Akademisyen ve yazar Koray Çalışkan, bu sabah saatlerinde gözaltına alındı. Gözaltı haberini CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı Twitter hesabından duyurdu. 

Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde akademisyenlik yapan Doç. Koray Çalışkan Kasım 2015 seçimlerinde CHP’den milletvekili aday adayı oldu. Ayrıca, Koray Çalışkan bir süre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanlığı görevini de yürüttü.

Habertürk’ten Nihat Uludağ’ın haberine göre; İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ soruşturması kapsamında Boğaziçi Üniversitesi ve Medeniyet Üniversitesi’ne yönelik operasyon düzenledi. Aralarında Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinden Koray Çalışkan’ın da bulunduğu 64 kişi için gözaltı kararı verildi.

Gözaltı haberini CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, “Koray Çalışkan az önce evinde gözaltına alındı. Gerekçe belli değil, ikameti belli bir akademisyen bir kez daha ifadeye davet edilemedi!” ifadeleriyle duyurdu.

Koray Çalışkan kimdir?

Koray Çalışkan, 30 Haziran 1972 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1991 yılında başladığı Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden 1995 yılında mezun oldu.

1995-1997 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 1997-1999 yılları arasında New York Üniversitesi’nde ABD Siyaset Bilimi dalında ikinci yüksek lisansını yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doçenttir. Politik iktisat, siyasi parti organizasyonu ve Ortadoğu siyaseti üzerine araştırmalar yapan Çalışkan’ın doktora tezi Kuzey Amerika Ortadoğu Çalışmaları Birliği tarafından En İyi Sosyal Bilim Tezi seçildi. New York Üniversitesi’nden üstün başarıyla aldığı doktora derecesinden sonra yazdığı ve Princeton Üniversitesi Yayınları’nın bastığı, küresel emtia piyasaları üzerine olan bir kitabı bulunan Çalışkan, Boğaziçi Üniversitesi’nden Eğitimde Üstün Başarı ödülünü kazandı. Radikal ve BirGün gazetelerinde köşe yazarlığı, Habertürk ve +1TV’de program sunuculuğu yapan Çalışkan, bir çok filmin yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını yaptı.

Başbakanlık’ta da FETÖ operasyonu

Bugün ayrıca Başbakanlık’ta da FETÖ operasyonu yapıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı  Başbakanlık’ta terör örgütü FETÖ operasyonu başlattı. Başbakanlık ve bağlı kuruluşlarda görevli 43 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Gözaltına alınanlardan 6’sının hala görevde olduğu diğer 37 kişinin daha önce açığa alınanlardan olduğu bildirildi. Savcılık yetkilileri gözaltı kararı çıkarılanların tamamının ByLock kullanacısı olduğunu iddia ediliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus