Dün akşam Konya Karapınar’da yüzlerce kişi Suriyeliler’e saldırdı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İki gün önce Konya’nın Karapınar ilçesinde saat 00.30 sıralarında Fatih Mahallesi Seçilmiş Sokak’ta oturan Mehmet Ertunç (20), arkadaşlarıyla birlikte gezerken, daha önce kız kardeşini rahatsız edip, tacizde bulunduğunu iddia ettiği aynı sokakta oturan Suriyeli sekiz çocuk babası Mustafa El Muhammed (35) ve beş çocuk babası Hüseyin El Muhammed ile karşılaştı. İki grup arasında çıkan tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Kavga sırasında eve gidip av tüfeğini alan Mehmet Ertunç, Suriyeli iki kişinin üzerine ateş açtı. Vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan Mustafa El Muhammed ile Hüseyin El Muhammed, ambulansla Karapınar Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Mustafa El Muhammed doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı. Hüseyin El Muhammed ise ilk müdahalesinin ardından Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Gözaltına alınan Mehmet Ertunç ile olaya karıştığı öne sürülen Hasan Özenli (24) ve Davut Güner, bugün çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, Mustafa Güdal (34) ise serbest bırakıldı.

Suriyelileri istemeyen grup akşam saatlerinde toplandı, polis TOMA’yla müdahale etti

Dün akşam saat 21:00 sıralarında sosyal medya üzerinden örgütlenen yüzlerce kişi, Anıt Meydanı’nda toplanıp, Suriyelileri istemediklerini dile getirdi. Yürüyüş yapan kalabalığın büyük bir bölümü Çetni Mahallesi’nde hasarlı ve yıkılma tehlikesi nedeniyle boşaltılan Suriyelilerin kaldığı sağlık ocağı binasına gitti. Polis, binanın çevresinden önlem alırken, Konya ve Ereğli’den de takviye çevik kuvvet ekibi sevk edildi. Kalabalığın dağılmaması üzerine TOMA’dan sıkılan tazyikli su ile müdahale edildi. Bunun üzerine grup, bu kez polise tepki gösterdi. TOMA’nın önüne geçen AKP İlçe Başkanı Naci Tartan da tazyikli suyla ıslandı.

Olay yerine gelen Karapınar Kaymakamı Mustafa Karaca, kalabalığı dağılmaları konusunda ikna etmek için çaba harcadı. Kaymakam Karaca’nın Suriyelilerin ilçe dışına çıkartılacağı sözünü vermesi üzerine kalabalık grubun bir kısmı ikna olup dağıldı. Bu sırada eski sağlık ocağı binasındaki Suriyeli sığınmacılar da tahliye edildi.

Kalabalıktan bazıları ise bu kez, ilçe merkezinin farklı noktalarında Suriyelilere ait ev ve iş yerlerine taş ve sopalarla saldırdı. Evlerin camlarını kırdı, bazı binaları da ateşe vermeye çalıştı. Daha önceden Suriyeli sığınmacıların bulundukları yerden tahliye edilmesi, olası bir faciayı önledi.

Kentte gerginlik sürerken, polis güvenlik tedbirlerini arttırdı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus