Saadet Özen, Yeni Zelanda arşivlerinde buldukları Halide Edip ve arkadaşlarının görüntülerinin öyküsünü anlattı

Sinemanın Osmanlı döneminde yayılışını konu alan, yönetmenliğini Hacı Mehmet Duranoğlu ile Atalay Taşdiken’in yaptığı Bırakın Çocuk Oynasın isimli belgeselin çekimi için yapılan araştırmalar sırasında, Kurtuluş Savaşı yıllarında çekilmiş görüntüler ortaya çıktı.  

Belgeselin hem metin yazarlığını H. Mehmet Duranoğlu ile birlikte, hem de seslendirmesini gerçekleştiren arkeolog, çevirmen ve rehber Saadet Özen’in belgesel çalışmaları sırasında Yeni Zelanda arşivlerinde ulaşılan görüntülerin bazılarını twitter hesabından paylaştı. Görüntülerde, Halide Edip, Falih Rıfkı, Yakup Kadri, Adnan Adıvar, Mehmet Asım, Yusuf Tengirşenk’in bir arada olduğu görülüyor.

 

Saadet Özen ve Hacı Mehmet Duranoğlu’nın yaptığı araştırmalar sonucunda, Yeni Zelanda’da bulunan filmin nerede ve kim tarafından çekildiği ortaya çıkmış oldu.

Özen Twitter hesabından hikayenin bütün detaylarını twitter üzerinden detaylı bir biçimde paylaştı.

 

Saadet Özen ile yeni ortaya çıkan bu görüntüler, Cumhuriyet sinema tarihinin ilk örneklerini ortaya çıkaran Cezmi Ar ve Cemil Filmer hakkında konuştuk.

 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar