Çin polisi şüphelileri yüz tanıma sistemli gözlüklerle yakalayacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Çinli polis memurları, yüz tanıma sistemi entegrasyonlu akıllı güneş gözlükleri kullanmaya başladı. Bu gözlüklerle kalabalıklar arasında bile şüpheliler saptanabilecek.

Çin polisinin kullanacağı akıllı gözlükler, aranan şüphelilerin listelendiği bir veritabanına bağlı olacak. Bu şekilde aranan şüpheliler kalabalık içinde bile polisler tarafından hızlıca tespit edilebilecek. Gözlükte kullanılan teknoloji, şüpheli kişilerin fotoğrafını çekip, veritabanında depolanan fotoğraflarla eşleştiriyor. Eşleşme sağlanması durumunda ise şüphelinin kimlik ve adres bilgileri, memur ile paylaşılıyor.

Çin devlet medyasına göre, Zhengzhou kentindeki işlek bir tren istasyonunda denenen gözlüklerle yedi şüpheli şimdiden yakalandı.

Ancak bu uygulamanın hükümete sahip olduğundan daha fazla güç teslim edeceğinden kaygı duyanlar da var. Uygulama, özellikle etnik azınlıkların fişlenmesi ve siyasi muhaliflerin hedef alınması ihtimalleriyle eleştiriliyor.

Çin’de halihazırda 170 milyona yakın denetleme kamerasının aktif olduğu tahmin edilirken, önümüzdeki 3 sene içinde 400 milyon kameranın daha yerleştirilmesi bekleniyor. Yapay zekadan faydalanarak çalışan bu kameraların çoğunluğunda da yüz tanıma sistemi bulunuyor.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus