Tom Hanks’in Terminal filmi gerçek oldu: Suriyeli genç havaalanında mahsur kaldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

The Guardian’da çıkan habere göre, Malezya’da Kuala Lumpur havaalanında mahsur kalan Hassan al-Kontar 37 gündür havaalanında yaşıyor. Havayolu şirketlerinin yemeklerini yiyip merdiven boşluğunda yaşayan Suriyeli gencin ülkesindeki askerlik çağrısına uymayıp kaçtığı öğrenildi. 36 yaşındaki al-Kontar “Kimseyi öldürmek istemiyorum, öldürülmek de istemiyorum, savaşmak istemiyorum, bu benim savaşım değil” dedi. Al-Kontar havaalanındaki günlerini twitter üzerinden de paylaşıyor:

Al-Kontar Malezya’ya ilk olarak Ocak 2017’de gidiyor ve üç aylık vize süresini aşarak burada kalıyor. Şubat ayında Ekvator’a gitmek için Kuala Lumpur havaalanından Türk Havayolları uçağına bilet alan Kontar’ın son anda uçağa binmesi şirket tarafından engelleniyor. Daha sonra ise havayolu şirketleri ve göçmen ofisi tarafından havaalanında bırakılan Kontar 37 gündür havayolunda yaşıyor.

Kontar, Suriye savaşı başladığından beri savaşmak istemeyen bir çok Suriyeli gencin bu tür yalnızlıkları ve zorlukları yaşadığını belirtip “bu kişisel bir sorun değil” dedi. Geçmişte yine Kuala Lumpur’da, İstanbul ve Bangkok’da bu tür sorunlar yaşanmıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus