Fransa sanat dünyasında kırmızı alarm: Bir müzede sergilenen resimlerin yarısından fazlası sahte çıktı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Fransa’nın İspanya sınırına yakın Elne kasabasında ressam Etienne Terrus’un eserlerini sergileyen ve ismini de ressamdan alan müzede, tabloların yarısından fazlası sahte çıktı. Sahteciliğin maddi boyutu ise 160.000 avro.

Resim 1

Müzenin yeni çıktığı renovasyondan sonra ziyarette bulunan sanat tarihi öğretmeni Eric Forcada alarm zilini ilk çalan isim olmuş. Forcada, eldiven ile dokunduğunda Terrus imzasının silindiğini farkettiğinde müze yönetimini uyarmış. Ayrıca resimlerde bulunan bazı binaların ressamın ölümünden sonra inşa edildiğini söylüyor.

Eric Forcada ve valiliğin çabaları ile oluşturulan sanat komisyonunun çalışmaları sonucunda hazırlanan raporda 140 tablonun 82’sinin sahte olduğu belirlenmiş. 1990 ve 2010 tarihleri arasında satın alınan sahte eserlerle ilgili Elne valisi “bu bir felaket, bilet alıp müzeyi ziyaret eden tüm ziyaretçiler için kabul edilemez bir durum. Sorumluların bulunması için gereken adımları atıyoruz” dedi. 

Ressam Etienne Terrus

Katalan ressam Etienne Terrus (1857-1922) tüm yaşamını Elne kasabasında geçirmiş. Roussillon bölgesi manzara resimleriyle tanınan ressamın ayrıca değerli portreleri de bulunuyor. Resimleri 15.000 ve 2.000 avro arasında alıcı buluyor.

Fransa’nın Katalunya sınırında ve Pireneler’de ki pek çok müzede sahtecilik şüphesiyle Fransız Kültür Bakanlığı yeni bir soruşturma başlatmış bile.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus