Kamboçya’da yasadışı taşıyıcı anne evi basıldı

taşıyıcı anne

Güneydoğu Asya ülkesi Kamboçya’da yetkililer 33 taşıyıcı annenin yaşadığı evi bastı. Çinli çiftlere hizmet veren yasa dışı ticareti durdurdu.
Operasyon sonrası yapılan açıklamada 5 kişinin tutuklandığı aralarında Çin vatandaşlarının da olduğu duyuruldu, “33 taşıyıcı anne tespit edildi, bazıları doğum yapmış, diğerleri ise hamileliğin çeşitli evrelerindeler”. Taşıyıcı anne hizmeti almanın bedeli ise 10,000 dolar.

Çin iki sene önce tek çocuk uygulamasını esnettiğinden beri doğum klinikleri ve tüp bebek merkezleri patlama yaşamış. Yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle 90 milyon ailenin ikinci çocuğa kavuşacağı düşünülüyor.

Taşıyıcı anneliğin yasadışı olduğu ülkede tüm çözümleri tüketen ve maddi imkanları olan çiftler yurt dışı seçeneklerine yöneliyor.

images (1)
Kadın taşıyıcı adayın çok olduğu, tıbbi ve yasal engellerin kolayca aşıldığı en popüler alanlardan biri olan Güneydoğu Asya’da, eşcinsel çiftler ve bekar kadınlar da dışlanmıyor.

Ancak son dönemde bölge ülkeleri ticareti durdurmak için adımlar atmaya başladı. Genç ve yoksul kadınların sömürülmesine  karşı medyada yankılanan ve kamuoyunda negatif yansımaları olan bazı skandallardan sonra, taşıyıcı anne örgütleri teker teker çökertiliyor.

Tayland’a gelen yasaklardan sonra yüzünü Kamboçya’ya dönen Çin vatandaşları bu sefer 2016’da Kamboçya hükümetinin, taşıyıcı anneliği hem kendi vatandaşlarına hem de yabancılara yasaklamasıyla duvara çarptı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar