Türkiye’nin dolar yerine milli para ile ticaret yapma planlarına Rusya’dan destek

Türkiye’nin ticarette yerel para birimi kullanma çağrısına Kremlin’den destek geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumartesi günü Türkiye’nin Çin, Rusya, İran ve Ukrayna gibi ülkelerle milli para birimleri üzerinden ticaret yapmayı planladığını söylemişti. Kremlin’den bugün yapılan açıklamada Rusya’nın tüm ülkelerle milli para birimleri üzerinden ticaret yapmayı tercih ettiği, ancak bu fikrin hayata geçirilmeden önce üzerinde çalışılması gerektiği kaydedildi. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, özel olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuya dair açıklaması sorulduğunda, konunun iki ülke arasındaki çeşitli temaslarda ele alındığını ancak milli para birimi uygulamasından önce detaylı bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Dimitri peskov

Dün Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov da, ABD dolarının uluslararası ticarette tehlikeli bir enstrüman haline geldiğini belirterek; “ABD varlıklarına yatırımlarımızı önemli oranda azalttık ve azaltmaya devam edeceğiz. Dolar yerine de Euro ve Çin Yuanı gibi para birimlerinin kullanımını artıracağız” açıklamasında bulunmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar