Avustralyalı senatörün “Müslüman göçmenler sorunu”na Naziler’i çağrıştıran “Nihai Çözüm” önerisi tepki topladı

Avustralya’da Müslümanların ülkeye girişinin yasaklanması için referendum düzenlenmesi çağrısı yapan bir senatörün, Nazi’lerin soykırım politikaları için kullanmış olduğu “nihai çözüm” tabirini mültecilere atfen kullanması büyük tepki topladı.

Geçmişte sağ popülist “Tek Ulus” (One Nation) partisi üyesi olan, ancak Senato’ya çiftçileri temsil eden Avustralya Partisi’nden giren Queensland Senatörü Fraser Anning, parlamentodaki ilk konuşmasında; “bizler bir ulus olarak bu ülkeye gelecek olanların toplumumuzun tarihsel Avrupalı-Hıristiyan kompozisyonunu muhafaza etmeli ve dilimizi, kültürümüzü ve değerlerimizi korumalıyız” dedi ve ekledi, “elbette göç sorununun nihai çözümü ise halk oylamasıdır.”

Anning’in konuşması siyasi yelpazenin her tarafından tepki çekerken, Lübnanlı bir göçmen olan Avustralya Partisi lideri Bob Katter ise, “harikulade, yüzde yüz katılıyorum, yapılması gereken budur” değerlendirmesi yaparak, tartışmaları hararetlendirdi.

Müslümanlar’ın topluma ayak uydurup entegre olmakta en çok güçlük çeken kesim olduğunu savunan Anning, “her Müslüman terörist değildir, ancak günümüzde her terörist Müslüman çıkıyor. Bu durumda neden daha fazla Müslüman getirilmek istensin” demişti. Muhafazakar Liberal Parti lideri ve Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ise, Anning’i kınayarak, “İslamcı teröristler de zaten diğer Müslümanlar’a ‘Avustralya sizin vatanınız değil’ diyor. ‘Sizi istemiyorlar, sizden nefret ediyorlar’ diyor. Müslümanlar’ı şeytanlaştırmaya çalışanlar teröristlerin ekmeğine yağ sürüyor” açıklaması yaptı.  

Nihai çözüm” tabirinin Nazi Almanyası’nda kullanıldığından haberi olmadığını söyleyen Senatör Anning eleştirilere aldırmadığını ve kimseden özür dilemeye niyeti olmadığını söylüyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar