Papa Francis’ten Katolikler’e açık mektup: “Cinsel taciz skandallarının açtığı yaralar asla kapanmayacak”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Katolik dünyasının lideri Papa Francis, Kilise’nin tarihinde bir ilke imza atarak, dünya üzerindeki yaklaşık 1 milyar 200 milyon Katolik’e, cinsel taciz skandallarıyla ilgili olarak “Tanrı’nın halkına mektup” başlıklı açık bir mektup yayınladı.

Uzun zamandır mensubu olan bazı rahiplerin adının karıştığı cinsel taciz ve istismar skandallarıyla boğuşan Katolik Kilisesi’nin lideri Papa Francis mektubunda; “biliyoruz ki bu yaralar asla kapanmayacak ve bu durum kötülükleri güçlü şekilde kınamamızı ve ölüm kültürünün kökünü kazımak için güçlerimizi birleştirmemizi gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

“Kilise cemaati olarak utanç ve pişmanlıkla, olmamız gereken yerde olmadığımızı, zararın ağırlığını ve kapsamını fark ettiğimizde zamanında harekete geçmediğimizi kabul ediyoruz”  diyen Papa, taciz ve istismar gibi vakalarla mücadele konusunda her türlü çabanın sergileneceği sözünü verirken, hitap ettiği Kilise mensuplarından skandalların ortaya çıkarılıp gerekenlerin yapılması konusunda yardımcı olmalarını da talep etti.

Papa Francis son olarak ABD’nin Pennsylvania eyaletinde ortaya çıkarılan cinsel istismar skandalıyla ilgili olarak da “tacizin uzun süredir görmezden gelindiği ve susturulduğu açık” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde, ABD’nin Pennsylvania eyaletindeki Katolik Kilisesi’nde geçmişte binin üzerinde çocuğun Kilise’ye bağlı rahipler tarafından istismara uğradığı ve istismar vakalarının bazı yetkililerce örtbas edildiği ortaya çıkmıştı. Bundan kısa bir süre önce de Şili ve Avustralya’daki bazı Katolik Kiliseleri’nde de benzer vakaların yaşandığı basına yansımıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus