Hindistan’da tarihi karar: Anayasa Mahkemesi homoseksüelliği yasallaştırdı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Le Monde’da yer alan habere göre, Hindistan Anayasa Mahkemesi ceza yasasında “doğaya karşıt cinsellik” olarak tanımlanan homoseksüellik maddesinin yasa dışı olduğunu kararını verdi. Bu karar dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi için tarihi bir karar olarak nitelendiriliyor.

Ceza yasasının 377. maddesi aynı cinsiyetten kişilerin cinsel ilişki kurmasını doğaya karşıt cinsellik olarak tanımlıyordu. Yasa, Britanya’nın sömürge döneminden beri bulunmakta. Buna göre bu yasanın ihlal edilmesi durumunda ömür boyu hapis cezası verilebilir. Yasanın uygulanışı oldukça nadirdi ama LGBT topluluğu bunun bir baskı aracı olduğu gerekçesiyle kaldırılmasını talep ediyordu.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Dipak Misra “Söz konusu ceza yasasının LGBT bireylere karşı taciz ve baskı aracı olarak kullanıldığını” belirtti.

Hindistan 2014 yılından beri milliyetçi ve muhafazakar Hindu anlayışını esas alan BJP partisi tarafından yönetiliyor. Başbakan Narendra Modi ise bu konuda konuşmamayı tercih etti. Bir süredir bu konunun yargının konusu olduğunu söylüyordu.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus