Dünyayı Kurtaran Adam İngiltere’de: Türk Star Wars turnede

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cüneyt Arkın’ın kült filmi Dünyayı Kurtaran Adam bugünden itibaren İngiltere’de Scalarama Festivali kapsamında gösterime giriyor. The Guardian’da çıkan haberin özetini paylaşıyoruz:

1982 yılında bir Türk yapımcı bilimkurgu filmi çekerken finansal sıkıntılarla karşılaşınca bir çözüm yolu buldu: Star Wars filminden bazı sahneleri almak.

Filmin yönetmeni Çetin İnanç, 300 bin dolarla işe koyulmuştu. Kendi yaptırdığı uzay gemisi maketleri ve dekoru bir fırtınada yok olmuştu. İnanç bu durumu aşmak için Star Wars filminden bazı sahneleri aldı. Filmdeki birçok müzik de zaten Battlestar Galactica, Flash Gordon ve Indiana Jones filmlerinden alınmaydı. Ancak yapımcı ve sinema tarihçisi Ed Glaser’e göre bunun bir zararı yok. Glaser, “Film garip bir şekilde eğlenceli ve izleyenleri içine çekiyor” diye konuşuyor.

Ne var ki filmin biri hariç tüm kopyaları yok olmuş durumdaydı. Glaser eldeki tek kopyasını bulduğu ve üzerinde iyileştirme çalışması yaptığı filmin Scalarama Festivali’nde gösterileceğini belirtti. Scalarama, İngiltere’de farklı şehirlerde 30 gün boyunca devam eden bir film festivali.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus