Küba’da 15.000 elma tek bir müşteriye satılınca markete yaptırım uygulandı

Libération’un haberine göre, Küba’da bir süpermarketin çalışanlarının 15.000 elmayı tek bir müşteriye sattığı anlaşılınca, satışı yapan görevliler işten çıkarıldı.

Olay geçen hafta Kübalı bir gazetecinin Havana’da söz konusu markette satışa tanık olmasının ardından bunu blogunda yazmasıyla ortaya çıktı. Gazeteci Iroel Sanchez satışın dakikalar içerisinde gerçekleştiğini belirterek “Bir anda güçlü kuvvetli bir grup genç, elmalarla dolu kasaları hızlıca arabalara yükledi ve gitti. Tüm bunlar tek müşteriye gidiyordu” diye yazdı.

Özel sektörde faaliyet gösterme izni bulunan kamu şirketi Cimex’e bağlı markette yaşananlar daha sonra resmi yayın organlarında da haberleştirildi. Olayın ardından 8 çalışanın işine son verildiği açıklandı.

Küba tükettiği yiyeceklerin önemli bir kısmını ithal ediyor. Öte yandan, Küba yeni anayasasında yıllardır izlenen ekonomi modelini reforme edecek şekilde özel mülkiyet ve piyasa ekonomisi uygulamalarına izin veriliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar