Facebook’un ‘Savaş Odası’ seçimler için hazırlanıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

The New York Times’ın haberine göre, Facebook şirket bünyesinde bir savaş odası kurdu. Bu odada dünyada yapılacak seçimler öncesinde yalan ve yanlış bilgi yayanlar, seçimleri manipüle edenler izlenecek ve bunları üreten sahte hesaplar kapatılacak.

Bu inisiyatif kapsamında 300 kişi, kapısında ‘savaş odası’ yazan bir odada Fox News, CNN ve MSNBC gibi büyük yayın kuruluşlarını sürekli izliyor. Projenin başındaki Samidh Chakrabarti, bu inisiyatifin şirket tarihindeki en büyük hareketliliklerden biri olduğunu söyledi.

Facebook’un daha önce bazı şirketler tarafından çeşitli ülkelerdeki seçim sonuçlarını etkilemek için kullanıldığı ortaya çıkmıştı. 2016 yılı başında Donald Trump’ın seçildiği ABD başkanlık yarışında da Rusya’nın bir şekilde Facebook aracılığıyla seçmenleri etkilediği iddia edilmişti. Facebook bundan dolayı bir süredir büyük baskı altındaydı. Şirket bu durum karşısında yeni bir inisiyatif başlatmayı gerekli gördü.

Facebook’un bu yöndeki hazırlıkları bir süredir devam ediyordu. ‘Savaş odası’nda dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan seçimlerde kullanılan yalan haberler ve bunları üreten sahte hesaplara karşı yazılımlar geliştirildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus