Kapuçino içmek ABD’de ideolojik bir sembol haline geldi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Le Monde’un haberine göre, kapuçino ya da kafe latte içmek, ABD’de üst sınıfların ve şehirlerde yaşayan eğitimlilerin ideolojik ve sosyolojik sembolü haline geldi. Haberin özetini paylaşıyoruz:

Pensilvanya Üniversitesi’nden iki araştırmacı “İlericilerin kapuçino içmesinin gerçek sebebi” adlı bir makale yayınladı. Buna göre, Fransa’da “Bobo” denilerek küçümsenen, şehir yaşantısı süren ve ilerici düşüncelerle birlikte ilerici bir yaşamı öne süren eğitimli bir kitle, kafeleri sıklıkla ziyaret ediyor. Latte liberali tanımı ise muhafazakârlarca onlara yakıştırılan küçümseyici bir isim.

Ortalama bir Amerikalının gözünde latte liberali iyi parası olan, bisikletle yolculuk yapan, alışverişini de organik ürün pazarlarından alan biri. Genellikle beyazlar arasından çıkan bu kişiler azınlıkların sorunlarına çok duyarlı değiller. Yoksulların durumundan endişeliler. Ancak halen araştırmacıların elinde kapuçino ve latteyi eğitimlilerin eğitimsizlere göre daha çok içtiğine dair net bir veri yok.

Ancak araştırmacıların gözlemlerine göre, kapuçino tüketimi küreselleşmeye açık yerlerde ve kişilerde daha çok tercih ediliyor. Öte yandan ABD’de klasik filtre kahvenin daha çok muhafazakârlar tarafından tercih edildiği belirtiliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus