Alman hasta bakıcı Niels Högel, suçunu itiraf etti: “100 hastayı öldürdüm”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

1995-2005 yılları arasında hasta bakıcı olarak çalıştığı Almanya’nın kuzey kesiminde bulunan Delmenhorst ve Oldenburg’daki kliniklerde, 100 hastayı aşırı doz ilaç enjekte ederek öldürmekle yargılanan 41 yaşındaki Niels Högel, suçunu itiraf etti.

30 Ekim Salı günü Oldenburg kentinde görülen son davada savcı, Högel’in 1995-2005 yılları arasında Oldenburg’da 36, Delmenhorst kentinde ise 64 hastayı öldürdüğünü öne sürdü. Högel’in çalıştığı dönemde ölümünden şüphelenilen 130 kişi hakkında yeniden otopsi yaptıklarını belirten savcı, her bir hasta için ayrı ayrı ceza talebinde bulundu. Högel, bu iddialar karşısında “Evet, yaptım” cevabını verdi.

Niels Högel (soldan üçüncü), hasta bakıcılık okulundan mezun oluyor. Fotoğraf: Björn Lübbe

Högel, 2005’te Delmenhorst kentinde çalıştığı klinikte, bir hastaya gizlice iğne yaparken yakalanmış ve cinayete teşebbüs suçundan 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 2014’te görülen ikinci duruşmada iki kişiyi daha öldürmekten ve iki hastayı da öldürmeye teşebbüsten suçlu bulunan Högel, 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Högel’in duruşma sırasında 30 hastayı daha aynı yolla öldürdüğünü itiraf etmesinin ardından soruşturmayı derinleştiren mahkeme, 100’den fazla hastanın mezarlarını açarak incelemelerde bulunmuştu. Ağustos 2017’de polis, Högel’in 5 farklı ilaç kullanarak doz aşımından kaynaklı en az 90 ölümden sorumlu olduğunu açıklamıştı.

Soruşturmacılar, Högel’in çalıştığı hastanede hayatını kaybeden 130 hastanın Almanya, Polonya ve Türkiye’deki mezarlarından çıkarılarak kalp krizini tetikleyen ilaç verilip verilmediğini tespit edeceklerini belirtti. Hasta bakıcı Niels Högel, ölümlerin tamamından suçlu bulunması halinde İkinci Dünya Savaşı’nın ardından en çok insan öldüren seri katil olacak.

The Guardian’da yer alan habere göre Högel, kurbanlarını rastgele seçmiş ve işlediği tüm cinayetlerde benzer bir yol izlemiş: Önce hastaya ani kalp durmasını tetikleyecek dozda ilaç enjekte etmiş, ardından hastayı yeniden hayata döndürmek için çeşitli prosedürler uygulamış, çoğunlukla da başarısız olmuş.

Savcılar, Högel’in bu cinayetleri hayat kurtarma becerilerini göstermek ve en basitinden “can sıkıntısını” gidermek için işlediğini iddia ediyor. Högel’i inceleyen bir psikoloğa göre ise eski hasta bakıcının asıl amacı öldürmek değil. Högel, bir hastayı hayata döndürmeyi başardığında birkaç günlük doyuma ulaşıyordu. Psikoloğun deyişiyle bu uğraş, “onun için bir uyuşturucu” görevi görüyordu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus