Kanada’nın esrarı serbest bırakması bilimsel çalışmaların önünü açtı: Kronik ağrılara karşı çözümde yardımcı olabilir

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

The New York Times’ta Amanda Siebert tarafından yayınlanan görüş yazısına göre, Kanada’da yasallaşan esrar tüketimi antik bir uğraşı olan ilaç bitkileri ekimini yeniden gündeme getirdi. Burada yapılacak çalışmalarla birçok kişinin hayatında iyileşmeler sağlanabilir. Haberin özetini paylaşıyoruz:

Kenevir konusunda tutumunu yumuşatan ilk G7 ülkesi olan Kanada’da bilim insanları artık bir sınırlama olmadan bitkilerle ilgili araştırma yapabilecek. Bu sayede daha önce belirli sınırları olan söz konusu alanda, genetik ve bitki bilimi ile ilgili çeşitli sorular yanıtlandırılabilecek. Bitki bilimciler, biyologlar ve ilgili bilim dallarında çalışan bilim insanları kenevir miktarı kullanımı konusunda hiç bir kısıtlama olmadan çalışmalarını sürdürebilecek. Son kararla birlikte bilim insanları, kenevir yetiştirmek için çok daha kolay bir şekilde lisans alabilir.

Kenevirin ve türevlerinin tıbbi çalışmalarda kullanılabilecek olması sayesinde, bilim insanları kronik ağrılara karşı bir ilerleme sağlanabileceğini düşünüyor. Böylece insanların gündelik yaşamlarının kalitesi artırılabilir.

Kanada hükümeti de kenevir kullanımı ile ilgili çeşitli soruları yanıtlamayı amaçlayan 14 çalışmayı fonlamaya başladı. Bu sorular arasında “Hamile bir anne esrar tüketirse bu çocuğun gelişimini nasıl etkiler?” gibi sorular da bulunuyor.

Kanada’da özel şirketler de, kenevir çalışmaları ve bunun sağlığa etkilerini araştıran konularda sıraya girmiş durumda. Şimdiden 130 şirket bu alanda çalışma yapmak için lisans başvurusu yaptı. Onlarcasının da yolda olduğu biliniyor.

Yasal engellerin kalkmasıyla Kanada, kenevir ve esrarın sağlık üzerindeki araştırmaları konusunda liderliği ele almışa benziyor. Paranoya ve stres altında devam eden modern yaşamlarımız için bu alanda yapılan çalışmaların önemli bir rolü olabilir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus