Ankara Garı Katliamı’ndan İran’daki faili meçhul cinayetlere: İnsan Hakları Belgesel Film Günleri başlıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye İnsan Hakları Vakfı ile Fransız Kültür Merkezi (FKM) ortaklığında düzenlenen 9. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri 5 – 8 Aralık tarihleri arasında İzmir’de FKM Sinema Salonu’nda gerçekleştirilecek. Etkinliğin bu yılki teması “Kabul edilişinin 70. yılında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi.”

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ile Fransız Kültür Merkezi’nin (FKM) ortaklaşa düzenlediği İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilecek. 5-8 Aralık tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek etkinliğe FKM Sinema Salonu ev sahipliği yapacak.

Bu yılki teması, “Kabul edilişinin 70. yılında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi” olan İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nde, izleyicilerde Türkiye’de ve dünyada insan hakları açısından yaşanan sorunlara yönelik bir farkındalık ve duyarlılık oluşturulması amaçlanıyor.

İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nde bu yıl, 10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamı, öldürme kültürünü, Taliban sonrası Afganistan’da ahlaki suçların kadınları cendereye almak için nasıl kullanıldığını, Êzidilerin maruz kaldığı ayrımcılıkları, Yaşar Kemal’in yaşamını, yurtsuz kalma ile yerleşik olma arasındaki sürtüşmeyi, savaş sonrası hayata tutunma ve baş etme çabalarını, gelinlik işçisi kadınları, Dilovası’nda plansız sanayileşmenin yol açtığı tahribatı, Suriyeli eşcinsel mültecileri, ağır koşullarda çalışmak zorunda kalan tekstil işçilerini, 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları öncesinde Rio de Janeiro’da evlerinden zorla tahliye edilenlerin direnişlerini, plastik atıkları ayrıştıran ve geri dönüştüren Çinli çocuk işçileri, İran’da halktan gizlenen faili meçhul cinayetleri, “imeceden mevsimlik işçiye” bir köyün kapitalizmle imtihanını, gözaltında zorla kaybedilen çocuklarını arama mücadelesi sürdüren anneleri anlatan ülke içinden ve dışından seçme belgesel filmler izleyiciyle buluşacak.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da gösterilen filmlerden bazılarının yönetmenlerinin izleyicilerle buluşacağı 9. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin programı şöyle:

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus