Bahçeli: “Türkiye-ABD müttefiktir. Ancak ABD müttefiklik hukukuna duyarsızdır”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli’nin konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“Sosyal gerginlikler, toplumsal karmaşalar, ticaret savaşları, ekonomik cepheleşmeler yoğunlaşmakta ve hatta yaygınlaşarak devam etmektedir. Beşeriyet hem Birinci hem de İkinci Dünya Savaşı öncesi kutuplaşmaların benzerini yaşamaktadır. Avrupa diken üstünde, Kafkaslar kanayan yara, Ortadoğu yangın yeridir. Hakkaniyete saygı kalmamıştır. İçinde bulunduğumuz çağ huzursuzluk çağı olmaya namzettir. Sefalet, açlık, yoksulluk vahim bir tehdit durumuna ulaşmıştır.”

“G-20 Zirvesi’ne Türkiye damga vurmuştur”

“İnsanlık ortak akılda buluşmazsa artan risk ve tehlikeler beşeriyeti öğüterek yutacaktır. Bu sürecin kazananı küçük bir elit tabaka olacaktır. Bu şartlar altında 13. G-20 Zirvesi Arjantin’de toplanmıştır. Adil ve sürdürülebilir gelecek temasıyla toplanan G-20 Zirvesi’ne Türkiye damga vurmuştur. Sayın Erdoğan’ın hak ve adaleti gözetmeyen bir sistemin devam etmeyeceğine vurgu yapması çok önemlidir. Biz bu düşüncelere aynen iştirak ediyoruz. Fırat’ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarma iradesinin G-20’ye taşınması takdir edilecek bir duruştur.”

“Türkiye hiç kimsenin himayesine ihtiyaç duymayacak bir devlettir”

“Türkiye-ABD müttefiktir. Ancak ABD müttefiklik hukukuna duyarsızdır. Türkiye sınırının hemen dibinde, Suriye’nin kuzeydoğusunda gözlem noktaları kurulması tam bir rezalettir. ABD kimi kimden korumaktadır. PYD/YPG lehine gözcülük yapması ne hukukla, ne adaletle, ne de ittifak onuruyla bağdaşmaktadır. Türkiye hiç kimsenin himayesine ihtiyaç duymayacak bir devlettir. Gözlem noktalarının kurulmasının amacı, Türkiye’yi izlemek, perdelemektir. Bunun adı terör ajanlığıdır, terörist seviciliğidir. Ok yaydan çıkmıştır. Gözlem noktalarından Türkiye’yi izleyen ABD, derin bir çukurdadır. Bu devletin sabrı bir taşarsa herkes kaçacak delik arayacaktır.

Gözlem noktalarını finanse edecek Suudi Arabistan Allah’tan korkuyorsa önce işlediği vahşi cinayetin bedelini ödesin. Kılıç dansıyla belki bugünler kurtarılmış olabilir ancak bunların hiçbiri muhatabına onur sağlamaz, şeref katmaz. Gerek Suudi Arabistan’ın gerekse Birleşik Arap Emirlikleri’nin 15 Temmuz’a nasıl baktıkları sır değildir. Şimdi de ABD’nin gözüne girebilmek için terör örgütlerine destek vermeleri alçaklıktır, kepazeliktir.”

“Fransa’nın hali ibret vesikasıdır”

“Şu feleğin işine bakın ki Fransa sarsılmaktadır. Hatta 2. Fransız devriminden bile bahsedilmektedir. Sokaklara çıkan Sarı Yelekliler her yeri yakıp yıkmaktadır. Demokrasi, özgürlük ve insan hakları konusunda mangalda kül bırakmayanların foyası meydana çıkmıştır. Gezi olayları sırasında polisin müdahalesinden rahatsız olan Fransa, bugünlerde ne dediyse yemiş yutmuştur. Biz başkalarının krizinden el ovuşturan bir ülke değiliz. Zamanında merhamet göstermiş ecdadın asil varisleriyiz.  Avrupa zihniyeti çifte standarttan, geldiğimiz bu aşamadan vazgeçmelidir. Düşmanlığın kimseye faydası yoktur. Gün olacak devran dönecek, herkes yaptığını çekecektir. Hiçbir şey kimsenin yanına kâr kalmayacaktır. Fransa’nın hali ibret vesikasıdır. ”

“Çıkarcıların yakasına rozet takmak edepsizliktir”

“Zillet şemsiyesinin altında buluşanlar bu milletin köküne, bu milletin ruhuna tamamen yabancıdır. İşleri güçleri istismardır. Çıkarcıların yakasına rozet takmak edepsizliktir. 3-5 kişiyle siyasi amigoluk yaparlar. Cumhur İttifakı’ndan başkasına kapalıyız demedik mi? Bizim nezdimizde tövbe ve pişmanlık yaşamadıktan sonra önergeleri sadece kağıt masrafı olup buruşturup atılacaktır. Maksatları arızalıdır. Bizim onlarla işimiz yoktur. Ama hesabımız vardır. Ama bu hesap 31 Mart’da sandıkta görülecektir.”

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus