Avusturya’da bir mahkeme, internette nefret söyleminde bulunan politikacıyı cezalandırdı

Twitter, etkili politikacıların sosyal medya hesaplarını ve paylaşımlarını silmek konusunda çekimser davranıyor. Bu çekimserliğinin sebebi olarak ise “bir dünya liderinin hesabını ya da tartışmalı paylaşımlarını kaldırmanın insanların önemli gelişmeleri kaçırmasına sebep olacağı” argümanını öne sürüyor.

Ancak Washington Post’ta yer alan bir habere göre, geçtiğimiz günlerde Avusturya’da bir mahkeme, tüm vatandaşlar için geçerli olan serbest konuşma kurallarının politikacılara da uygulanabileceğini gösterdi ve aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) üyesi Bruno Weber’in nefret söylemi içeren paylaşımını cezalandırdı.

Weber, kucağında bir bebek tutan beyaz ve beyaz olmayan iki erkeğin gösterildiği bir reklama yönelik ırkçı ve homofobik söylemlerde bulundu ve bu görüntüyü “iğrenç” olarak tanımladı. Paylaşımları yüzünden mahkemeye sevk edilen Weber, altı aylık bir rehabilitasyon programına katılma cezası aldı.

Bu programda Weber’e İnternette nasıl davranması gerektiği öğretilecek ve aynı zamanda Weber’in ırkçı ve homofobik düşüncelerinin olası kökenleri incelenecek. Nefret söyleminden pişmanlık duymadığı ve davranışlarında iyileşme görülmediği takdirde ise tekrar mahkemeye sevk edilecek.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar