Avusturya’da bir mahkeme, internette nefret söyleminde bulunan politikacıyı cezalandırdı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Twitter, etkili politikacıların sosyal medya hesaplarını ve paylaşımlarını silmek konusunda çekimser davranıyor. Bu çekimserliğinin sebebi olarak ise “bir dünya liderinin hesabını ya da tartışmalı paylaşımlarını kaldırmanın insanların önemli gelişmeleri kaçırmasına sebep olacağı” argümanını öne sürüyor.

Ancak Washington Post’ta yer alan bir habere göre, geçtiğimiz günlerde Avusturya’da bir mahkeme, tüm vatandaşlar için geçerli olan serbest konuşma kurallarının politikacılara da uygulanabileceğini gösterdi ve aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) üyesi Bruno Weber’in nefret söylemi içeren paylaşımını cezalandırdı.

Weber, kucağında bir bebek tutan beyaz ve beyaz olmayan iki erkeğin gösterildiği bir reklama yönelik ırkçı ve homofobik söylemlerde bulundu ve bu görüntüyü “iğrenç” olarak tanımladı. Paylaşımları yüzünden mahkemeye sevk edilen Weber, altı aylık bir rehabilitasyon programına katılma cezası aldı.

Bu programda Weber’e İnternette nasıl davranması gerektiği öğretilecek ve aynı zamanda Weber’in ırkçı ve homofobik düşüncelerinin olası kökenleri incelenecek. Nefret söyleminden pişmanlık duymadığı ve davranışlarında iyileşme görülmediği takdirde ise tekrar mahkemeye sevk edilecek.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus