Meksika sınırında gözaltında tutulan 7 yaşındaki çocuk göçmen, susuz kalarak hayatını kaybetti

ABD Sınır Devriyesi tarafından Meksika’dan ABD’ye yasadışı yollarla geçtiği gerekçesiyle gözaltına tutulan 7 yaşındaki Guatemalalı kız çocuğu, susuz kalarak hayatını kaybetti. Washington Post’ta yer alan habere göre günlerdir yemeğe ve suya ulaşamayan çocuk, gözaltına alındıktan sekiz saat sonra fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Ancak hastanede geçirdiği 24 saatin ardından ani kalp durması sebebiyle hayatını kaybetti.

6 Aralık Perşembe günü babasıyla birlikte Meksika sınırından ABD’ye geçerken sınır devriyesi tarafından gözaltına alınan çocuk göçmenin hastaneye sevk edilmeden önce neler yaşadığı bilinmiyor. Ancak yetkililer, küçük kızın susuzluğa bağlı ani kalp durması sebebiyle hayatını kaybettiğini doğruluyor.

Küçük kızın ölümünün ardından açıklama yapan ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi (CBP) sözcüsü, “sınır koruma memurlarının küçük kızın hayatını kurtarmak için ellerinden geleni yaptığını” dile getirse de Amerikan Sivil Haklar Sendikası (ACLU), bu ölümün sebebi olarak “CBP’ye hâkim olan zulüm kültürünü” işaret ediyor. “Bu trajedinin nasıl gerçekleştiğini bulmak ve gelecekteki olası ölümleri engellemek için ciddi reformlara ihtiyaç duyulduğunu” söyleyen ACLU Sınır Hakları Merkezi’nin avukatı Cynthia Pompa, bu ölümün soruşturulması için titizlikle çalıştıklarını bildirdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar