Ukrayna Ortodoks cemaati Moskova’ya rağmen bağımsız kilisesini kurdu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Moskova ile Kiev arasında 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilhakı ile başlayan ve o günden bugüne konvansiyonel olmayan yöntemlerle de devam eden savaş, Ukrayna’nın inanç cephesinde attığı son adımla yeni bir evreye girdi. Ukrayna Ortodoks cemaatinin liderleri cumartesi günü Moskova Patrikhanesi’nden bağımsız, kendi otosefal (özerk) kiliselerinin kuruluşunu ilan etti. Bağımsız kilisenin kuruluşu seçim vaadi olan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun da katıldığı toplantıda, 39 yaşındaki Metropolit Epiphanyus Ukrayna otosefal Ortodoks Kilisesi’ne lider seçildi. 

Ukrayna’da düne kadar üç ayrı Ortodoks Kilisesi temsilciliği vardı ve içlerinden sadece biri Moskova Patrikhanesi tarafından tanınıyordu. Rus Ortodoks Kilisesi’ne bağlı olmayan diğer iki kilisenin birleşerek otosefallik ilan etmesinin yolunu İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi açmıştı. 

300 milyondan fazla Ortodoks Hıristiyan’ın temsilcisi “eşitler arası birinci” (primus inter pares) kabul edilen Fener Rum Patrikhanesi, ekim ayında Ukrayna’daki söz konusu “tanınmayan” kiliselerin tanınmasının yolunu açan özerklik talebini kabul etmiş, Fener Rum Patriği Bartholomeos da Poroşenko ile işbirliği anlaşması imzalamıştı. Gelişme üzerine Patrik Kirill liderliğindeki Moskova Ortodoks Kilisesi, Fener Rum Patrikhanesi ile ilişkilerini kesti. Moskova Patrikhanesi Ukrayna’daki yeni kilisenin de “yok hükmünde” sayıldığını duyurdu.

Ukrayna yönetimini dini siyasete alet etmekle suçlayan Moskova Patriği Kirill, cumartesi günkü oturumdan önce Birleşmiş Milletler, Fransa, Almanya ve Vatikan’a Ukraynalı Ortodoksların inanç özgürlüğünün korunmasını istemişti. Fakat Rus Ortodoks Kilisesi de, Ukrayna’daki kilisesi aracılığıyla Kremlin propagandası yapmak ve hatta ülkedeki Rusya yanlısı ayrılıkçıları desteklemekle suçlanıyor. 

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, bağımsız Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin ilanı ardından  yaptığı açıklamada meseleyi bir ulusal güvenlik sorunu olarak gördüklerini söyledi: “Bu bir devlet olma meselesi. Siyasi bağımsızlığa benzer şekilde, şimdi ruhani bağımsızlığımızı da kazanıyoruz. Bizi Rus imparatorluğuna bağlayan tüm zincirlerimizi koparıyoruz.”

Poroşenko, yeni birleşik kilisenin lideri seçilen Metropolit
Epiphanyus’un, kilisesine otosefallik tanıyan kararnameyi Fener Rum Patriği’nden almak üzere 6 Ocak’ta İstanbul’a yapacağı ziyarete eşlik edeceğini de duyurdu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus