Polonya’da zorla emekli edilen hakimler AB kararıyla geri dönüyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Polonya hükümeti, Brüksel’den gelen rest üzerine Yüksek Mahkeme yargıçlarının erken emekliliğe zorlanması kararını iptal etti. Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, hakimlerin işlerine geri dönmesini sağlayacak olan karara pazartesi günü imza attı.

Polonya’da yönetimdeki sağcı Hukuk ve Adalet Partisi, “Yüksek Mahkeme’yi yozlaşmış hakimlerden ve Komünist dönemin kalıntılarından temizlemek için” mahkeme üzerindeki baskısını artırmıştı. Temmuz ayında yapılan değişiklikle Yüksek Mahkeme hakimlerinin emeklilik yaşı 70’ten 65’e düşürülmüştü. Mahkeme başkanı Malgorzata Gersdorf dahil 73 hakim zorunlu emekliliğe sevk edilmiş; Avrupa Komisyonu da değişikliğin incelenmesi talebiyle konuyu Avrupa Adalet Divanı’na taşımıştı.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda (Dimitar Dilkoff/AFP)

Avrupa Adalet Divanı, son üç yılda Polonya’da yargıda yapılan değişikliklerin AB değerlerini ve hukukun üstünlüğünü ihlal ettiğine karar verdi. Yasanın askıya alınması yönündeki ihtiyati tedbir kararı, dün Avrupa Adalet Divanı tarafından onandı.

Hakimlerin emekli edilmesi kararı geçen temmuz ayında protesto edilmişti.
(Janek Skarzynski/AFP)

Avrupa Birliği, eleştirilerin hedefinde olan Polonya’nın AB içindeki oy hakkını kaybetmesi için geçen yıl hukuki süreç başlattı. Polonya oy hakkını kaybederse, bu ceza AB üyesi bir ülkeye ilk kez uygulanmış olacak.

Polonya’nın Yüksek Mahkeme konusunda attığı bu geri adım, sağcı ve milliyetçi Polonya hükümeti ile Brüksel arasındaki tansiyonu bitirmese de, ciddi bir ton değişikliği olduğuna işaret ediyor.

Kaynak: NY Times

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus