Kazadan beş ay sonra Çorlu tren hattında menfezlerin durumu ürkütüyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

25 kişinin öldüğü Çorlu tren faciasının yaşandığı Sarılar mevkinde bulunan menfezler alarm veriyor. Kazanın yaşandığı bölgede kazadan sonra incelemelerde bulunan jeoloji mühendisi Nejat Güven, ‘‘Geçen yaz aynı bölgede yaşanan kazanın tekrar yaşanma olasılığı çok yüksek. Bu menfezlerin durumu daha önce incelediğimiz menfezlerden çok daha kötü’’ dedi.

Güven, ‘‘Bu menfezlerin elden geçirilmesi gerekiyor. Su yolunun temizlenmesi gerekiyor. Yoğun bir yağışta bu menfezler tekrar tıkanabilir ve tren raylarını etkileyebilir’’ diye konuştu. 


Güven: ‘‘Bu menfezlerin durumu kaza olan menfezden çok daha kötü’’

TCDD’nin kazadan hiç ders almadığını belirten Güven, ‘‘Beş ay önce yaşanan kazadan sonra yetkililer tüm menfezlerin yenileneceğini söylemişti. Demiryollarını göstermelik olarak biraz düzeltmişler ancak menfezlere hiç dokunmamışlar. Bu menfezlerin durumu kaza olan menfezden çok daha kötü’’ dedi.

8 Temmuz 2018’de, Uzunköprü-Halkalı arasında sefer yapan 12703 sefer sayılı trenin, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar mevkinde tüm vagonlarının raydan çıkması sonucu 25 yolcu hayatını kaybetmiş, 341 yolcu yaralanmıştı.

Kazanın, yağmur suyunun olay yerindeki menfezden yeterince akmaması sonucunda biriken suların, menfez ile demiryolu hattı arasındaki malzemeyi sürüklemesi sonucu rayların askıda kalması sebebiyle yaşandığı tespit edildi.

Çorlu Sarılar mevkiinde bulunan menfezlerin son durumunu jeoloji mühendisi Nejat Güven ile konuştuk:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus