Rusya: “Esad hâlâ popüler, seçime girse mutlaka kazanır”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov, Suriye’de yedi yılı aşkın süredir devam eden iç savaşa rağmen Beşar Esad’ın popülaritesini kaybetmediğini ve Suriye’de seçimlerin düzenlenmesi halinde Esad’ın yeniden seçileceğini söyledi. 

Bogdanov, Bloomberg’e verdiği röportajda Beşar Esad için “O hâlâ popüler. Popüler olmasaydı, son birkaç yılın sonuçları farklı olurdu” dedi. Esad’ın gelecekte yapılacak olası seçimleri kazanıp kazanamayacağına ilişkin soru üzerine ise Bogdanov, “Bence kesinlikle kazanır” yanıtını verdi.

Bogdanov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yaptığı, “Demokratik seçimleri kazanması halinde Esad’la çalışmayı düşünebiliriz” açıklamasına ilişkin olarak da, “Bu çok önemli gelişmeden ötürü memnunuz” değerlendirmesini yaptı.

“Suriye’nin Arap Birliği’ne tekrar kabul edileceğine inanıyorum”

Bogdanov, iç savaşın başladığı 2011 yılında Suriye’nin üyeliğini askıya alan Arap Birliği’nin ülkeyi yeniden üyeliğe kabul etmesini beklediklerini de söyledi. Suriye’nin Arap Birliği’nden çıkarılmasının süreç içinde birçok sorun yarattığını belirten Bogdanov, Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in, geçen hafta Şam’da yaptığı resmi temaslara dikkati çekerek, el Beşir’in 2011’den beri Suriye’yi ziyaret eden ilk Arap lider olduğunu hatırlattı. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar