Ahmet Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu dilekçe eylemine başladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ahmet Altan’ın 6 aydır karara bağlanmayan dosyası için avukatı Figen Çalıkuşu bugün itibariyle dilekçe verme eylemine başladı.


Ahmet Altan’ın öncelik kararı alınmış, tekemmül etmiş başvuru dosyası “sadece” karara bağlanmak üzere 04 Temmuz 2018 tarihinden bu yana bekletiliyor, Çalıkuşu bugün itibariyle 6 aydır beklemede olan dosya için her gün Anayasa Mahkemesi’ne dilekçe verecek.


“Hak ihlâllerinin son bulması ve yeni hak ihlâllerinden geri durulması adına bugünden itibaren her gün bir dilekçe ile bu anlayışı tazelemeye ve hatırlatmaya devam edeceğim.” diyen Çalıkuşu, “Karar aşamasında olup başvurucusu tutuklu olan bir dosyanın aylarca Anayasa Mahkemesi Genel Kurul’da bekliyor olması, Mahkemenin tarihinde rastlanır bir durum değildir ve bu hâli ile yeni bir hak ihlâli daha belirmektedir.” diyerek bu durumun kendi içerisinde başka bir hak ihlali yaratmasına dikkat çekti.

Ne olmuştu?

Bugün başvurunun AYM GK’da görüşülmediği 184. gün, Ahmet Altan’ın sadece karara bağlanmak üzere Genel Kurul’a gönderilen dosyasının 6 aydır sonuçlanmaması üzerine avukatı Figen Çalıkuşu, geçtiğimiz günlerdeki söyleşimizde bugün başlayacağı dilekçe verme eyleminden bahsetmişti. Çalıkuşu bugün itibariyle eylemlerine başladı. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus