Belçika, Valon bölgesinde helal ve koşer et kesimini yasakladı

Redaction.media’nın haberine göre, Belçika Parlamentosu 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere Valon bölgesinde helal ve koşer et kesimini yasakladı. Bu karar bölgedeki Müslüman ve Yahudi topluluklarının tepkisine neden oldu. Haberin özetini paylaşıyoruz:

Belçika’da yeni çıkarılan yasalara göre, hayvanlar artık öldürülmeden önce uyutulacak ve kesim daha sonra yapılacak. Ancak helal ve koşer et kesiminde bu tür bir hazırlık yasaklanmış durumda.

Belçika’daki Müslüman ve Yahudi toplulukları bu karardı kendi hayat tarzlarına karşı bir tehdit olarak değerlendirdi. Yahudi din adamı ve Avrupa Yahudi Derneği Başkanı Menahem Margolin bu kararın kendileri için son derece üzücü olduğunu söyledi.

Et kesimi ile ilgili tartışma Belçika’da 2017 yılından bu yana devam ediyordu. Bu alanda yapılan tartışmalar ve söylemler ülkedeki Müslüman ve Yahudi topluluklarında tepki yaratıyordu.

Valon bölgesi, Belçika’nın üç federal bölgesinden biri ve ülkenin güneyinde yer alıyor. Belçika’nın nüfusu yaklaşık olarak 11.5 milyon ve bunun yüzde 5’i Müslümanlardan ve yüzde 0,4’ü Yahudilerden oluşuyor. Helal ve koşer et kesimi ile ilgili tartışmalar Avusturya, Hollanda, Polonya ve İsviçre’de de yaşanıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar