Arjantin’de on binler zamları protesto etti

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te dün on binlerce kişi Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin kemer sıkma politikalarını ve zamlanan kamu hizmetlerini protesto etmek amacıyla yürüyüş yaptı.

Yerel medyaya göre Macri, ülkenin bütçe açığını düşürmek için kamu hizmet kuruluşlarına uygulanan sübvansiyonları kesmekle ve elektrik ve doğalgazın yüzde 2 bin zamlanmasına sebep olmakla eleştiriliyor.
Gösteriler sırasında Reuters’a konuşan ve ulusal bir kamyon şoförleri sendikasının başkanı olan Pablo Moyano, “Halk iki yakasını bir araya getiremiyor. Hükümetin aldığı tüm önlemler işçilerin aleyhindedir” diye konuştu.

Fransa’daki Sarı Yelekli eylemleri andırırcasına, her hafta tekrarlanması beklenen protesto gösterileri, bu yıl sonunda yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin öncesinde ülkedeki ekonomik krizi çözmesi için Başkan Macri’nin üzerindeki kamuoyu baskısını artırıyor.

Geçen yıl ulusal para birimi Arjantin pesosunun yarı yarıya değer kaybetmesi ve yüzde 50’ye ulaşan enflasyon oranlarının ardından Macri, bütçe açığını azaltma vaadi karşılığında Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 57 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar