Venezuela muhalefeti, orduyu darbe yapmaya çağırdı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 6 yıl sürecek ikinci dönemine dün yapılan törenle resmen başladı. Törende otoriter rejimlerden gelen temsilcilerin ağırlıkta olması dikkat çekti. Maduro rejimine yönelik uluslararası izolasyona karşı bir mesaj niteliğindeki törenden sadece bir gün sonra ise muhalefetin elindeki meclisin yeni başkanı Juan Guaido, yaptığı basın toplantısında Maduro’yu tanımadıklarını açıkladı. El Pais’in haberine göre, Maduro’yu “gaspçı” olarak nitelendiren Guaido silahlı kuvvetlere darbe çağrısını yineledi.

Aralarında Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da olduğu 50 kişilik uluslararası delegasyonun karşısında Maduro “Dünya, ABD imparatorluğundan ve onun uydularından büyüktür” diye konuştu. Maduro konuşmasında Donald Trump yönetimi dışında Avrupa Birliği, Brezilya’nın yeni aşırı sağcı başkanı Jair Bolsonaro ve krizle beraber 1 milyon Venezuelalının göç ettiği Kolombiya’nın lideri Ivan Duque’ye de eleştirilerde bulundu.

Sokaklarda protestocular olduğu kadar Maduro destekçileri de vardı.

Ülkedeki krizden dış güçleri sorumlu tutan Venezuelalı lider, “ekonomik bir savaş içinde olduklarını” söyledi.

Peru’nun başkenti Lima’daki Venezuela Büyükelçiliği, protestolara sahne oldu.

Maduro konuşmasını yaparken Amerika Devletler Örgütü’nde yapılan oylamada “10 Ocak 2019 tarihinden itibaren Nicolas Maduro rejiminin tanınmaması” kararı alındı.

“Gaspçı Maduro”

Törene ABD, AB ve Venezuela’nın komşularından hiçbirinin temsilci göndermemesi dikkat çekti.

Maduro, Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel (en sağda), Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ve El Salvador Devlet Başkanı Salvador Sanchez-Ceren (en solda) ile birlikte.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar