Ünlü model Gisele Bündchen, çevre politikalarını eleştirdiği için “kötü Brezilyalı” oldu

Brezilya’da göreve gelen aşırı sağ Bolsonaro hükümetinin Tarım Bakanı, ünlü model Gisele Bündchen’in çevre politikalarına yönelik eleştirilerinin ülkesinin imajını zedelediğini ve modelin “kötü bir Brezilyalı” olduğunu söyledi.

Brezilya’nın aşırı sağcı Bolsanaro hükümetinin Tarım Bakanı Tereza Cristina Dias, çevre alanında Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi olan Gisele Bündchen’in, BM yerine ülkesinin zirai kalkınması için çalışması gerektiğini savundu.

Bir radyo programına katılan Dias, Bündchen’in hükümetin çevre projelerini eleştirerek halkla ilişkiler problemi yarattığını söyledi. Dias “Brezilya’nın imajı ile neler yaptıklarını anlamak güç. Bir nedenle gidip, Brezilya ve sanayisi ile ilgili doğru olmayan bir resim çiziyorlar. Üzgünüm Gisele Bündchen, gerçekleri bilmeden Brezilya’yı eleştirmemelisin. Bir elçi olup, ülkenin doğasına sahip çıktığını söylemelisin. Ülkenin bu alanda küresel öncü olduğunu savunmalısın” dedi.

Bündchen, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun çevre ve tarım bakanlıklarının birleştirilmesine yönelik teklifine karşı olduğunu belirtmiş ve birleşmeyi, geri dönüşü olmayan muhtemel bir felaket olarak nitelendirmişti.

38 yaşındaki model temiz sular projesinde çalışmış, Küresel Çevre Vatandaşlığı ödülü sahibi bir aktivist olarak, 2017’de eski Brezilya hükümetini “yağmur ormanlarını özel sektöre açık artırmayla satmakla” suçlamış ve konuyla ilgili bir bilinç oluşturulmasında kilit rol oynamıştı.

Balsonaro hükümeti ise, yağmur ormanlarının gelişime açık tutulması gerektiğini söyleyerek çevrecilere karşı sert yaklaşımlarda bulunuyor. Bolsonaro aynı zamanda, 2015’te imzalanan Paris İklim Anlaşması’ndan çekilebileceklerini de duyurmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar